A fogyasztói árak júniusban 0,1 százalékkal emelkedtek májushoz képest, és 6,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet - közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Az elemzők júniusra 6,9 százalékos 12 havi áremelkedést vártak.
Egy hónap alatt az élelmiszerek árai 0,4 százalékkal csökkentek. 9,9 százalékkal mérséklődött az idényáras élelmiszerek, 1,6 százalékkal a sajt, 1 százalékkal a tojás, valamint 0,9 százalékkal a tej ára. Ezzel szemben 9,6 százalékkal kellett többet fizetni a sertéshúsért, 3,2 százalékkal az étolajért és 2,5 százalékkal a baromfihúsért. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszer-infláció az előző hónaphoz képest 1 százalékos volt.
Egy hónap alatt az üzemanyagok ára 2,2 százalékkal nőtt. Átlag feletti, 0,3 százalékos áremelkedést mértek a szeszes italok, dohányáruk, valamint 0,2 százalékost a szolgáltatások esetében.
Az üdülési szolgáltatásokért átlagosan 4,2 százalékkal kellett többet fizetni. A háztartási energia árai az átlaggal megegyező mértékben emelkedtek. A ruházkodási cikkek 0,3 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkek pedig 0,2 százalékkal voltak olcsóbbak, mint májusban.
Kedvezőbb adat
Az ING Bank elemzője az InfoRádióban azt mondta: a 6,7 százalékos infláció 0,2 százalékponttal volt alacsonyabb a piaci várakozásnál, ebben az üzemanyagok és az élelmiszerek játszották a legnagyobb szerepet.
A friss gyümölcsök árai majdnem 20 százalékkal csökkentek, a friss zöldségeké pedig 9 százalékkal. Az élelmiszereknél mindig is erős volt a szezonalitás, és idén a jó termés is segítette az árak csökkenését - tette hozzá Németh Dávid.
A szakember szerint az erős forint valamelyest képes mérsékelni az olaj árának emelkedését, ennek köszönhetően az üzemanyagok csak 2,2 százalékkal drágultak. Németh Dávid az éves átlagos inflációt 6,7 százalékosra várja.
Az elemző hangsúlyozta: a piaci szolgáltatások az átlagnál kisebb mértékben, 5,4 százalékkal drágultak, ami arra utal, hogy a jegybanknak sikerül alacsonyan tartania az inflációs várakozásokat.
Hanganyag: Kaputa Júlia