Magyarországon jelenleg körülbelül 30 ezer kártyaelfogadó terminál van.
A hasonló méretű európai országokban több mint háromszor ennyi elfogadóhely működik. Ausztriában például körülbelül 100 ezer terminál van a piacon - mondta az InfoRádiónak Lévai Gábor, az Ingenico stratégiai igazgatója.
A szakember szerint történelmi oka is van annak, hogy a kártyás fizetés egyelőre nem olyan népszerű Magyarországon, mint másutt. Magyarországon ugyanis nincs hagyománya a virtuális pénznek.
Míg más országokban a csekkel való fizetés már korábban általános lett, ez Magyarországon nem terjedt el, így az emberek nem is nagyon értik mi az, hogy virtuális pénz - vélte Lévai Gábor.
Az Ingenico igazgatója szerint figyelembe kell venni azt is, hogy a kártyás fizetés, mivel minden tranzakció megjelenik egy banki rendszerben, tiszta kereskedelmet feltételez. Magyarországon pedig a kiskereskedelemben sokszor még ma sem adnak számlát.
Nyilvánvalóan van a bizalmatlanságnak is jelentősége, bár Magyarországon egyelőre aránylag kevés az ilyen visszaélés - mutat rá Lévai Gábor, hozzátéve, hogy a bizalmatlanság sokszor azokból az esetekből ered, amikor a vevő egy ideig nem látja, mi történik kártyájával.
A szakember szerint mindenképpen gyanús lehet, ha a vevő lát ugyan egy kártyaolvasót a közelben, a kereskedő mégsem ott húzza le kártyáját, hanem elviszi.
Lévai Gábor felhívja arra is a figyelmet, hogy Magyarországon a bank csak akkor vonhatja le a pénzt a kártyáról, ha a tranzakciót PIN-kóddal, vagy aláírással hitelesítették.
Lázár János a parlamentben: Trianon nélkül miénk volna Európa egyik legmodernebb vasúthálózata