eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
Izolációs fóliát ad egy hajléktalannak a Budapest Bike Maffia önkéntese a Kálvin téri aluljáróban 2017. december 11-én este. A kerékpáros civil szervezet alaptevékenysége az adománygyűjtés, az önkéntesek az adományokat biciklivel szállítják ki a rászorulók részére.
Nyitókép: MTI/Mohai Balázs

Napirenden a fővárosi aluljárók éjszakai bezárása, de egyelőre mód sincs rá

A fővárosi frakciók többsége ugyan egyetért azzal, hogy rendet kell tenni a fővárosi aluljárókban, de az éjszakai bezárásra vonatkozó fideszes javaslatot nem mindenki támogatja.

Szentkirályi Alexandra, a fővárosi Fidesz frakcióvezetője vasárnap vetette fel a budapesti aluljárók éjszakai bezárásának lehetőségét közösségi oldalára feltöltött videójában. "Javasoljuk a közgyűlésben, hogy ahol megoldható, zárjuk le éjszakára az aluljárókat, így tisztábbak és biztonságosabbak is lennének. Nekünk pedig ugróiskolázni sem kellene a kétes eredetű folyadékok között" – mondta a kormánypárti politikus.

A javaslat részleteiről a közlekedési és városfejlesztési bizottság hétfői ülésén a Fidesz képviseletében Gulyás Gergely Kristóf beszélt, és elmondta, arról nincs szó, hogy most ősszel vagy télen szeretnék az aluljárókat bezárni, csak azt akarják elérni, hogy a főváros vizsgálja meg, hol megoldott a felszíni közlekedés az éjszakai zárás esetén, és hol kell még kialakítani a felszíni kapcsolatokat, és utána lehet ebben továbblépni.

A javaslatot elutasította Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója, szerinte téves ez az irány, ha a lezárással akarnák kezelni a hajléktalanság problémáját. A korábbi főpolgármester-helyettes szerint az sem véletlen, hogy Tarlós István főpolgármestersége idején sem vetődött fel az aluljárók lezárásának az ötlete, és úgy véli, ezzel csak hergelni lehet, de megoldást nem jelent.

Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom fővárosi frakcióvezetője úgy véli, a felvetés nem életszerűtlen, de az biztos, hogy azonnali döntéssel szerintem, de majd kiegészít a városháza, hogyha rosszul tudom, hozzátette, azonnal csak a Ferenciek terét lehet lezárni. "Elvi döntést arról lehet hozni, hogy ahol felújítunk aluljárót, ott a jövőben legyen beépítve a megfelelő kapu vagy rácsszerkezet ahhoz, hogy ezt meg lehessen tenni" – mondta.

Balogh Balázs, a Tisza Párt fővárosi képviselője is egyetértett azzal, hogy hosszú távon meg kell oldani ezt a problémát, és az aluljárók lezárására vannak olyan nyugati példák, ahol a metróüzem után lezárják a teljes aluljárót, viszont szerinte nem szabad ezt a kérdést előrébb venni, mint arra a megoldást megtalálni, ami ezt problémát szülte. "A hajléktalanság alapvetően nem rendészeti kérdés, ezért tudjuk támogatni az ez irányú törekvéseket, de úgy érzem, hogy most jelenleg ennek nincsenek meg a feltételrendszerei" – mondta a képviselő.

A bizottság többsége támogatta, hogy a kérdés szerdán kerüljön a Fővárosi Közgyűlés elé, de az aluljárók éjszakai lezárásáról várhatóan akkor még nem születik majd végleges döntés.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Száj- és körömfájásjárvány - Irgalmatlan szigor lép életbe az állatok terén

Például minden korlátozás alá eső terület esetében érvényes, hogy azokba fogékony állatokat tilos beszállítani, valamint az állatokat kivinni onnan.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Uniós pénzek tűnnek el a bürokrácia útvesztőjében – meglepő parlamenti jelentés készült

Uniós pénzek tűnnek el a bürokrácia útvesztőjében – meglepő parlamenti jelentés készült

Az Európai Unió költségvetésében párhuzamosan két jelentős cél is hangsúlyosan megjelenik: az innováció ösztönzése és a regionális egyenlőtlenségek csökkentése. Bár a Horizont Európa és a Kohéziós Politika külön logika mentén működik, a döntéshozók évek óta próbálják összekapcsolni a két forrásrendszert, hogy azok hatékonyabban támogassák egymást. A cél világos: a kutatási kiválóság ne csak a fejlettebb térségek kiváltsága legyen, hanem a leszakadó régiókban is érvényesüljön. Ennek érdekében az EU jogi és adminisztratív eszközökkel is ösztönözni próbálja a szinergiákat, például a források kombinálását vagy a közös pályázati mechanizmusokat – egy friss, az Európai Parlament számára készült jelentés azonban arra figyelmeztet, hogy a gyakorlatban továbbra is komoly akadályok gátolják a két támogatási forma összehangolását, a problémával pedig az Európai polgári vitacsoportok most kezdődő ülésein is hangsúlyosan foglalkoznak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×