A Portfolio.hu felhívja a figyelmet arra, hogy a dollár-euró árfolyam lényegében nem változott, így a forint leértékelődése a dollárhoz viszonyítva is szembeötlő. Egy dollár jelenleg több mint 220 forintot ér.
Faragó Ádám, az Erste Bank elemzője az InfoRádióban azt mondta, hogy a forint gyengülésének több oka van.
Az első, hogy a feltörekvő piacok a fejlett - elsősorban az egyesült államokbeli - piacok hozam- és kamatemelkedésére reagált - közölte.
Hozzátette: gyakorlatilag az összes fejlett piacon kamatemelés történt.
A másik egy technikai jellegű ok: a forint egymás után tör át úgynevezett "technikai szinteket". Ez azt jelenti, hogy a magyar bankok és piaci szereplők olyan eladási jogokat vásároltak, amelyekhez bizonyos "kiütési" szintek tartoznak, amelyeknél elvesztik ezeket a jogukat - mondta Faragó Ádám.
Az elemző szerint a jegybank nem módosítja a kamatokat és nem lép közbe a piacon.
Ezek az árfolyam szintek talán még semlegesnek mondhatók a jegybank szemszögéből. A piaci szereplők is úgy látják, mehet még az árfolyam, akár 270 forint/euróig is - mondta Faragó Ádám.
"A 250 és 255 közötti szinteket egy jó időre elfelejthetjük" - tette hozzá.
A háttérben Izland
Londoni elemzői vélemények szerint az izlandi makrohelyzet megingása okozta a forint gyengülését.
Dwyfor Evans, a Bank of America (BoA) londoni részlegének alelnöke szerint a magas hozamú piacokra, például Magyarországra szakosodott befektetők "egy kicsit megijedtek attól, ami Izlandon történik".
Izlandon, amely szintén magas hozamú piacnak számít a befektetői körben, igen magasra duzzadt a folyó hiány, és nagyon magasak a kamatok.
Donald Trump bejelentette az első durva vámintézkedéseket