eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Nem is gondolná, mi mindentől lehet rossz a lehelete!

Bár leggyakrabban a fogmosás hiánya miatt rossz szagú valakinek a lehelete, vannak ennek a kellemetlen jelenségnek ennél komolyabb okai is - méghozzá olyanok, amelyekre a laikusok egyáltalán nem is gondolnak. Jó hír viszont, hogy a rossz szájszag ellen könnyen lehet védekezni.

Ha valakinek rossz szagú a lehelete, annak leggyakrabban egyszerű oka van: az illető "elfelejtett" fogat mosni. Ez azonban csak az egyik ok - van még legalább nyolc másik, amelyre a legtöbben talán nem is gondolnak.

1. Gyógyszer

A nyál kiöblíti a szájból a rossz szagú leheletet okozó baktériumokat, ám vannak olyan gyógyszerek - például az antidepresszánsok, vízhajtók és az aszpirin - amelyek kiszárítják a szájat.

2. Baktérium

A bűzt okozó baktériumok általában a nyelven telepszenek meg. E baktériumok száma megsokszorozódik éjszaka, amikor lelassul a nyáltermelés - ez magyarázza, hogy a legtöbb embernek rossz szagú reggel a szája.

Egyesek szájában több baktérium él, mint másokéban - ez magyarázhatja, miért kellemetlenebb a leheletük a többségénél. Egy friss tanulmány szerint, amely a Journal of Medical Microbiology decemberi számában jelent meg, a gyakran gyomorfekélyt is okozó Helicobacter pylori (H. pylori) nevű baktérium is okozhat rossz szagú leheletet és ínybetegséget, ha megtelepszik a szájban.

3. Légúti fertőzések

A szuvas fogak és az ínybetegségek mellett a hörghurut, az arcüreggyulladás, de még a megfázás is okozhat rossz szagú leheletet. A kórokozók ugyanis lebontják a szöveteket, az így keletkező nyálka pedig táplálja a rossz leheletet okozó baktériumokat.

4. A reggeli elhagyása

A reggelire nem csupán azért van szükség, hogy a szervezet megkapja a működéséhez szükséges tápanyagot, hanem azért is, hogy meginduljon a nyáltermelés. (Természetesen ne hagymával ízesített szardíniás szendvicset egyen, aki friss leheletre vágyik!)

5. Helytelen étrend

A fehérjében gazdag ételek és a tejtermékek fogyasztásának hatására rengeteg aminosav termelődik, amelyet "imádnak" a baktériumok. A szénhidrátban szegény étrend következtében pedig elégeti a szervezet a zsírtartalékot, ezáltal pedig szintén rossz szagú oxigéntartalmú szerves vegyületek, ketonok termelődnek. Egy tavaly megjelent tanulmányban a kutatók összekapcsolták a rossz lehelettel az elhízást is - bár ez nem tűnik nagyon megalapozottnak.6. Szájon át légzés

Minden olyasmi, ami miatt csökken a nyáltermelés és kiszárad a száj, a rossz lehelet forrása. Ilyen az alvási apnoe - amikor alvás közben le-leáll rövid időre a légzés -, a horkolás és az asztma.

7. Betegségek

A rossz lehelet többféle betegség tünete lehet. A veseelégtelenség például halszaggal, a nem kezelt cukorbetegség gyümölcsillattal jár.

8. Alkohol

A nagy mennyiségű alkohol fogyasztása is kiszárítja a szájat.

A jó hír, hogy egyszerű módszerekkel lehet harcolni a rossz szájszag ellen.

1. Tisztítsa a nyelvét is!

Mivel a baktériumok előszeretettel telepszenek meg a nyelven, érdemes olyan fogkefét vásárolni, amellyel a szájnak ez a része is tisztítható.

2. Igyon többet!

Mivel a nyál mossa ki a szájból a baktériumokat, ha nincs belőle elég, akkor helyettesíteni kell: például rendszeres vízivással, amely szintén eltávolítja a baktériumokat tápláló ételmaradványokat.

3. Használjon orrsprayt!

A felesleges nyálka a megragad a nyelv hátsó részén, nagyszerű táptalajt biztosítva a baktériumoknak - ezt azonban fel lehet hígítani sós orrspray-vel. A száraz téli időben hasznos lehet a párologtató használata is a hálószobában.

4. Keresse fel orvosát!

Ha rendszeresen és alaposan ápolja a száját, mégis rossz a lehelete, okvetlenül kérjen orvosi segítséget, mert ez valami betegség tünete is lehet.

Címlapról ajánljuk
Többet árt, mint használ, ha nem megfelelően működtetjük a klímát

Többet árt, mint használ, ha nem megfelelően működtetjük a klímát

A hőmérsékleti beállítások mellett a klímaberendezések tisztítására és az egyes helyiségek rendszeres szellőztetésére hívta fel a figyelmet Noszek László főorvos. A Kistarcsai Flór Ferenc Kórház Fül-Orr-Gégészeti Osztályának vezetője az InfoRádióban elmondta: ha a környezetünkben megjelenő allergéneket felkavarja a berendezésekből kiáramló levegő, fokozódhatnak a panaszok, és akár asztmás roham is kialakulhat az érzékenyebb embereknél.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×