eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Vége a gyerekek szexuális zaklatásának?

Az Európai Unió új "Biztonságosabb internet" programot fogadott el: 55 milliót eurót szánnak arra, hogy az internetet biztonságosabbá tegyék a gyermekek számára. A program 2009. január 1-től indul, miután a közelmúltban a Miniszterek Tanácsa is elfogadta a dokumentumot. Az európai szülők 60 százaléka aggódik amiatt, hogy felnőttek esetleg az interneten keresztül próbálnak - szexuális visszaélés céljával - gyermekük bizalmába férkőzni.

Az Európai Uniónak 2009. január 1-jével új "Biztonságosabb internet" programja lesz. Azt követően, hogy az Európai Parlament október 23-án - elsöprő szavazati aránnyal - támogatásáról biztosította az új Biztonságosabb internet programot, a közelmúltban a Miniszterek Tanácsa is elfogadta a dokumentumot - olvasható az unió sajtóközleményében.

A program célja, hogy az egyre összetettebbé váló internetes világban védelmet nyújtson a gyermekeknek, és felkészítse őket arra, hogy biztonságosan használhassák az olyan web-szolgáltatásokat, mint például a társasági hálózatok, a blogolás és az azonnali üzenetküldés.

A gyerekek 75 százaléka kóborol a neten


A közelmúltban közzétett Eurobarométer felmérés szerint napjainkban, amikor a 6 és 17 év közötti gyermekek 75 százaléka már használja az online technológiákat, a 10 évesek 50 százaléka pedig rendelkezik mobiltelefonnal, az európai szülők 60 százaléka aggódik amiatt, hogy felnőttek esetleg az interneten keresztül próbálnak - szexuális visszaélés céljával - gyermekük bizalmába férkőzni (grooming), vagy hogy internetes oldalakon, netán mobiltelefonon megfélemlítő üzenetekkel fogják zaklatni őket (online bullying).

Az új Biztonságosabb internet program az online szoftverek és mobiltelefonos technológiák intelligensebbé és biztonságosabbá tételével veszi fel a küzdelmet e két jelenség ellen. Az Európai Unió 2009 és 2013 között 55 millió eurót fog költeni arra, hogy az internet biztonságosabb környezetté váljon.

Tanulni is engedd...

"A gyermekek ma már egészen fiatalon belevetik magukat az internet és a mobiltechnológiák világába, és mire elérik a tizenéves kort, sokan közülük teljesen önállóan, a technológiák között jól tájékozódva barangolnak a világhálón. Mivel az új technológiák segítik a fiatalokat a tanulásban, és új, izgalmas lehetőségeket teremtenek a kapcsolattartásra, gyakran még szüleiknél is hamarabb elkezdik használni őket. Meg kell bizonyosodnunk róla, hogy amikor online és mobilszolgáltatásokat vesznek igénybe, felismerik a bennük rejlő veszélyeket, és ki is védik őket" - mondta Viviane Reding, az információs társadalomért és médiáért felelős uniós biztos.

"Örömmel tölt el, hogy a Parlament és a Tanács ilyen gyorsan elfogadta a Bizottság javaslatát, mert ez lehetővé tette számunkra, hogy reagáljunk a szülők nagyon is természetes aggodalmaira, és gondoskodjunk róla, hogy a gyermekek Európában biztonsággal fedezhessék fel az új technológiákban rejlő lehetőségeket" - tette hozzá Viviane Reding.

A Miniszterek Tanácsa által - a 2009 és 2013 közötti időszakra - most elfogadott Biztonságosabb internet program azokra az eredményekre épít, amelyeket elődje, a 2005-2008-as projekt ért el.

Az új program a következő célú projektek társfinanszírozásában vesz majd részt:
A társadalom tudatosságának fokozása: az óvatosságból megteendő lépésekre vonatkozó tanácsadással fel kell készíteni a fiatalokat, szüleiket és tanáraikat arra, hogy az online szolgáltatások igénybevétele során felelősen járjanak el.

Védelem a szexuális visszaélésekkel szemben


Internetes oldalon vagy telefonon elérhető kapcsolattartó pontok nyilvános hálózatának létrehozása, ahol az illegális vagy káros - különösen a gyermekekkel való szexuális visszaéléssel, a gyermekek behálózásával (grooming) vagy a számítógépes megfélemlítéssel (cyber bullying) kapcsolatos - tartalmakat vagy magatartást be lehet jelenteni.

A területet érintő önszabályozási kezdeményezések támogatása, valamint a gyermekek bevonása a biztonságosabb online környezet megteremtésébe.

Tudásalap létrehozása az Európában rendelkezésre álló, arra vonatkozó technikai, pszichológiai és szociológiai szakismeretek összegyűjtésével, hogy milyen tendenciák tapasztalhatóak az online technológiák alkalmazása terén, illetve hogy ezek milyen hatással vannak a gyermekek életére.

Az új Biztonságosabb internet program számára elkülönített 55 millió eurós költségvetés a következőképpen oszlik meg: 48 százalékát szánják a társadalom tudatosságának növelésére, 34 százalékát az illegális tartalmak és a káros online viselkedés elleni küzdelemre, 10 százalékát a biztonságosabb online környezet kialakításának elősegítésére, 8 százalékát pedig a tudásalap létrehozására.

{{keretes_cim}}

Az új, valamennyi uniós tagállam bevonásával készített Eurobarométer felmérés szerint a 6 és 17 év közötti gyermekek 75 százaléka már használja az internetet, és ez az arány egyre növekszik. Az internetet nem használó szülők fele számolt be arról, hogy gyermekük viszont rendelkezik online hozzáféréssel. A szülők legalább fele mondta, hogy megbeszélik gyermekeikkel, mivel foglalkoznak, amikor rákapcsolódnak a világhálóra. Ezenfelül elővigyázatossági lépéseket is tesznek, például nem engedik, hogy gyermekeik személyes információkat közöljenek az interneten (92 százalék), illetve hogy idegenekkel álljanak szóba (83 százalék).
A megkérdezettek válaszai alapján a szülők 59 százaléka használ szűrő vagy megfigyelő szoftvereket. A szűrést nem alkalmazó szülők vagy azt állítják, hogy bíznak gyermekükben (64 százaléka), vagy azt, hogy nem tudják, miként lehet hozzájutni a szűrőköz, illetve használni őket (14 százalék). A szűrőkről a Bizottság által nemrégiben közzétett tanulmány (SIP Bench study) rámutat, hogy az elmúlt három évben ezek az eszközök összességében javultak, és telepíteni is könnyebb őket.

Címlapról ajánljuk
Többet árt, mint használ, ha nem megfelelően működtetjük a klímát

Többet árt, mint használ, ha nem megfelelően működtetjük a klímát

A hőmérsékleti beállítások mellett a klímaberendezések tisztítására és az egyes helyiségek rendszeres szellőztetésére hívta fel a figyelmet Noszek László főorvos. A Kistarcsai Flór Ferenc Kórház Fül-Orr-Gégészeti Osztályának vezetője az InfoRádióban elmondta: ha a környezetünkben megjelenő allergéneket felkavarja a berendezésekből kiáramló levegő, fokozódhatnak a panaszok, és akár asztmás roham is kialakulhat az érzékenyebb embereknél.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×