eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita

Százéves rejtély: Tesla kísérlete okozta a tunguszkai robbanást?

Gigantikus meteorit, hatalmas villám vagy egy Tokió méretű UFO - a mai napig nincs meggyőző magyarázat a 20. század egyik legnagyobb tudományos talányára, a "tunguszkai eseményre", amely 100. évfordulójára a héten emlékeznek.

1908. június 30-án éles hang kíséretében hatalmas tűzgömb jelent meg Szibériában, a Tunguszka és a Léna folyó között. A fényt még Londonban is látták.

Azóta sem tudják pontosan, hogy mi történt, de néhány, nem éppen hagyományos gondolkodásról ismert orosz tudós a héten összeült Moszkvában, hogy megoldja a 20. század egyik legnagyobb tudományos rejtélyét.

"Az elmúlt száz év alatt összegyűjtött bizonyítékok megdöntik azt a teóriát, amely szerint meteorit vagy üstökös csapódott volna be. Minél előbb megértjük, mi történt, annál jobb" - hangsúlyozta egyikük, Borisz Rogyionov fizikus a mintegy harminc tudós részvételével rendezett konferencián.

Rogyinov szerint, ha meteorit csapódott volna be a Tunguszkánál, nem kellene még mindig törniük a fejüket a megoldáson - az már régen meglenne.

A legelterjedtebb elmélet szerint ugyanis a robbanást - amely több százszor nagyobb hatóerejű volt a hirosimai atombombáénál - vagy egy meteorit becsapódása, vagy pedig annak a felrobbanása okozta a Föld felszínének közelében.

Néhány orosz tudós azonban - akik közül jó néhányan jártak is a Moszkvától 4000 kilométerre, keletre lévő helyszínen - ezt vitatja. Szerintük kizárja a meteoritelméletet az a tény, hogy nem találtak maradványokat, és nincsen kráter sem.

Egy tavaly rendezett Tunguszka-konferencia majdnem botrányba fulladt, annyira elmérgesedett a vita a "meteoritosok" és az "alternatívok" között - utóbbiak ezért rendezték meg most saját találkozójukat a moszkvai Régi Arbat egyik múzeumában, és valóban szokatlan magyarázatokkal álltak elő.

Vakmerő elméletek

Rogyinov például, azt tartja a legvalószínűbbnek, hogy a robbanást Nikola Tesla (1856-1943) szerb származású amerikai fizikus okozta, aki egy földalatti vulkánt robbantott Szibériában - a New York környéki laboratóriumából azáltal, hogy "befogta" a légköri elektromosságot.

Mások szerint "sima", ámbár különösen erős villám okozta a pusztítást, de van olyan elmélet is, amely szerint a yin és a yang univerzális energiamezőinek kölcsönhatása volt a ludas.

Nem a moszkvai egyébként az egyetlen, a témának szentelt esemény. Tartanak konferenciát Vanavarában is - ez a robbanás epicentrumához legközelebb fekvő település Szibériában.

A Komszomolszkaja Pravda című napilapban közölt fényképek és videó tanúsága szerint a robbanás térségében, 2000 négyzetkilométeres körzetben 80 millió fa dőlt ki - és a pusztítás nyomai a mai napig látszanak.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Olyan fegyvert kap Ukrajna, ami elképzelhetetlen lett volna a háború előtt: ez lehet a legveszélyesebb eszköz Kijev arzenáljában

Olyan fegyvert kap Ukrajna, ami elképzelhetetlen lett volna a háború előtt: ez lehet a legveszélyesebb eszköz Kijev arzenáljában

Amikor Oroszország megindította az Ukrajna elleni inváziót, Moszkva egyik elsődleges célja a megtámadott ország „demilitarizációja” volt; eddig nagyon úgy fest, hogy ez a dolog a visszájára sült el. Nem csupán arról van szó, hogy a NATO eddig gigantikus mennyiségű nehézfegyvert küldött Ukrajnának, de olyan technikai eszközöket is megkapott Kijev, melyekről korábban még csak álmodni sem mert az ukrán vezetés, ékes példája ennek az MGM-140 ATACMS harcászati ballisztikus rakétarendszer. Egy olyan technikai eszközről van szó, amely, bár abszolút nem nevezhető „háborúdöntő csodafegyvernek”, biztos megnehezíti majd az orosz haderő dolgát az általuk „különleges műveletnek” hívott invázió során.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 26. 17:23
×
×
×
×