eur:
401.3
usd:
366.98
bux:
74264.68
2024. október 12. szombat Miksa

Isten óvja a 85 éves II. Erzsébet királynőt!

Csütörtökön ünnepli 85. születésnapját II. Erzsébet királynő, a jeles dátumot azonban ezúttal túlragyogja egy másik, közelgő és sokkal inkább világraszóló esemény fénye. A brit uralkodó unokája, Vilmos herceg ugyanis - mintegy a nagymamának szánt születésnapi ajándékként - a jövő héten esküszik örök hűséget polgári származású választottjának, Kate Middletonnak.

Amikor Erzsébet Alexandra Mária hercegnő 1926. április 21-én világra jött, mindazonáltal még senki nem gondolhatta, hogy a csecsemő személyében Nagy-Britannia jövendő uralkodóját kell tisztelni.

II. Erzsébet királynő ugyanis - akinek születésnapját egyébként "hivatalosan", az évszázados hagyománynak megfelelően majd csak a júniusi színpompás katonai tiszteletadással ünnepli meg az ország - kizárólag néhai nagybátyja, VIII. Eduárd "jóvoltából" ülhet immár 59 éve a brit trónon. Eduárd ugyanis a korona helyett egy elvált amerikai hölgy, Wallis Simpson kegyeit részesítette előnyben, és 1936. december 10-én, röpke uralkodás után távozott a királyság éléről, átadva helyét öccsének, a későbbi VI. György királynak, Erzsébet édesapjának.

II. Erzsébet nem csupán a nyugati világ legidősebb és leghosszabb ideje regnáló uralkodója, de az európai történelem legrégebbi monarchiájának, sőt - a pápaságot nem számítva - a legrégebben létező európai intézménynek az élén is áll.

A brit uralkodó további rekordokat is magáénak tudhat. Az összesen 54 tagállamot számláló, zömmel az egykori brit gyarmatokból álló, önkéntes szerveződésű Nemzetközösség tagállamai közül - az Egyesült Királyság mellett - tizenötnek ma is ő az alkotmányosan elismert államfője, köztük olyan parányoknak, mint Tuvalu, és olyan földrésznyi országoknak, mint Kanada és Ausztrália.

II. Erzsébet királynőnek ezekben az országokban eddig összesen 152 miniszterelnöke volt. Szűkebb hazájában, Nagy-Britanniában jelenleg a tizenkettedik kormányfőjénél tart; az első Winston Churchill, a háborús győző volt. Churchill, a brit politika agg óriása és a törékeny, húszas éveiben járó "újonc" királynő annak idején igen szívélyes, őszinte baráti viszonyt ápolt egymással.

Ez nem mindegyik miniszterelnökével volt így. A brit politikai folklór szerint - bár ezt udvari bennfentesek következetesen cáfolják - a konzervatív Margaret Thatcherrel például ki nem állhatták egymást, és a munkáspárti Tony Blairrel is voltak állítólag "ütközések".

II. Erzsébet királynő a negyvenedik uralkodó az angol trónon azóta, hogy azt Hódító Vilmos 1066-ban megszerezte, de csak az ötödik olyan, aki több mint fél évszázadot töltött ezen a trónon.

A 85 évből uralkodóként eddig eltöltött 59 azonban nem a felhőtlen nyugalom és boldogság jegyében telt. "Annus horribilis" - borzalmas év, mondta ki például 1992-re a királynő könnyek között az azóta szállóigévé vált minősítést.

Akkor vált nyilvánvalóvá ugyanis, hogy legidősebb fia, Károly trónörökös és Diana hercegnő egészen addig legújabb kori tündérmesének beállított házassága romba dőlt - különköltözésüket John Major miniszterelnök jelentette be az alsóházban. Akkor vált el a királynő leánya, Anna hercegnő, abban az évben járták be a világsajtót a másodszülött fiú, András yorki herceg félpucér feleségéről, Sarah Fergusonról készült, súlyosan kompromittáló fotók - a hercegnő lábujjait a marokkói fövenyen csókolgató úr sajnos nem az azóta elvált hites férj volt -, és akkor emésztették el a lángok az első számú rezidencia, a windsori kastély jelentős részét.

Az igazi "annus horribilis" azonban 1997 volt, Diana hercegnő világszerte sokkot okozó párizsi autókatasztrófájának éve. A krónikások jórészt egyetértenek abban, hogy Diana halála az utóbbi évszázad egyik legnagyobb megrázkódtatása volt a brit monarchia életében, talán nagyobb, mint VIII. Eduárd lemondása a trónról.

Mindezen megpróbáltatások közepette II. Erzsébet - kifelé mutatott - szoborszerű nyugalommal és szilárdsággal tartotta egyben a monarchiát, bár ezt a személyes tartást a sajtó és az alattvalók sokszor ridegségként érzékelik; így volt ez például a Diana halálát követő példátlan társadalmi felindulás idején is.

Most, harminc évvel Károly és Diana frigye után újabb hercegi esküvőre készül a 85 esztendős uralkodóval együtt ország és világ. A hangulat ezúttal összehasonlíthatatlanul józanabb és visszafogottabb, de természetesen Vilmos és Kate sem menekülhet a mindent elsöprő közérdeklődés elől; jövő pénteki esküvői ceremóniájukat becslések szerint kétmilliárd tévénéző kíséri majd figyelemmel világszerte.

II. Erzsébet királynő azonban valószínűleg boldogan megbocsátja, hogy az alattvalók most nem elsősorban az ő jeles születésnapjával vannak elfoglalva.

Címlapról ajánljuk
Így lehet leleplezni a hazudozókat – segítenek a CIA és az FBI módszerei

Így lehet leleplezni a hazudozókat – segítenek a CIA és az FBI módszerei

Bárki kiképezheti magát „emberihazugság-detektornak” vagy legalábbis megtanulhatja pontosabban észrevenni, ha valaki nem mondja el a teljes igazságot. Ezt állítják az amerikai FBI és más biztonsági szolgálatok szakértői, akik szaktudásukat különböző nagyvállalatoknak is felkínálták. Mire kell figyelni, hogy fülön csíphessük a füllentőt?
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.14. hétfő, 18:00
Palócz Éva
a Kopint-Tárki vezérigazgatója
10 egyszerű trükk a hétköznapokra, amivel jobban érezheted magad a bőrödben

10 egyszerű trükk a hétköznapokra, amivel jobban érezheted magad a bőrödben

Vannak egyszerű praktikák, amivel a mindennapokban is tehetünk a mentális egészségünkért – emelte ki cikkében a National Geographic a napokban ünnepelt Mentális Egészség Világnapja alkalmából. A mentális állapotunk alapvetően befolyásolja munkahelyi teljesítményünket, különösen a Covid-járvány óta egyre többször bukkan fel a közbeszédben a kiégés fogalma, amikor a mentális kimerülés már fizikai tüneteket is okoz, és ennek a fordítottja is igaz, a munkánk jelentős hatással lehet a mentális egészségünkre. A tudományos lap 10 egyszerű trükköt mutat be, amivel viszonylag könnyen, pszichológus és hónapokig tartó sabbatical nélkül mi magunk is fenntarthatjuk a mentális egészségünket.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×