eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Kovács Zoltán kormányszóvivő a Kormányinfó sajtótájékoztatón a Miniszterelnöki Kabinetiroda Garibaldi utcai sajtótermében 2018. november 28-án.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Magyarország történetének legnagyobb diplomáciai eseményeire készül

Az Európai Politikai Közösség (EPK) csütörtöki találkozójára, valamint a pénteki informális EU-csúcsra egyaránt a Puskás Arénában kerül sor.

Az Európai Politikai Közösség csütörtöki ülésére nemcsak az uniós vezetők érkeznek, hanem itt lesznek az unión kívüliek, az angolok, a törökök, a kaukázusiak, valamint az észak- és nyugat-balkániak is. Budapestre várják Mario Draghi volt olasz miniszterelnököt, az Európai Központi Bank korábbi elnökét is.

Az Európai Politikai Közösség budapesti csúcstalálkozója plenáris üléssel kezdődik, majd szekcióüléseket tartanak a migráció és a gazdasági biztonság témájában. A migráció témakörű ülés az illegális bevándorlás minden vonatkozását tárgyalja, míg a gazdasági biztonsággal foglalkozó panel az energia, a közlekedés, az informatika és a globális kereskedelem összekapcsolhatóságát elemzi.

A diplomáciai rendezvények szervezése több mint fél éve kezdődött, ez az Európai Politikai Közösség csütörtöki rendezvényére és a pénteki informális EU-csúcsra is igaz – mondta el a Magyar Nemzetnek Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár, aki egyúttal a magyar uniós elnökség lebonyolításáért felelős kormánybiztos is. Majdnem ötven országról, illetve nemzetközi szervezetről, azaz összesen ennyi delegációról beszélünk, hiszen a NATO-tól kezdve különböző európai szervezetek is képviseltetik magukat a 10-12 fős stábjaikkal együtt. Kijelentette még: az egy liberális baloldali toposz, hogy Magyarország és Magyarország miniszterelnöke és kormánya el lenne szigetelve az Európai Unióban.

Az Ukrajnában zajló háború mellett a konfliktus által okozott geopolitikai változások, az erre adandó válaszok, és erre Európa felkészülése az egyik legfontosabb téma lesz. A másik pedig mind az Európai Politikai Közösség találkozóján, mind az EU-csúcson értelemszerűen Európa versenyképessége és az a változó közeg, amelyben Európának helyt kellene állnia, mondta el Kovács Zoltán.

"Ezek Magyarország már régóta létező véleményét erősítik fel, nevezetesen hogy Európának nem bezárkózni kellene, nem elszigetelődni és egy új gazdasági hidegháborút indítani, hanem nyitottnak maradni és egyfajta hídként funkcionálni a változó, többpólusúvá váló világban" – emelte ki. Mindehhez pedig szervesen hozzátartozik a migráció kérdésével, illetve az Európai Unió intézményrendszereivel kapcsolatos párbeszéd.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×