eur:
415.45
usd:
403.11
bux:
79775.14
2025. január 4. szombat Leóna, Titusz
Budapest, 2021. október 12.Az újjáépülő egykori József Főhercegi Palota látványterve, amelynek megkezdődött az alapozása a Szent György téren. A Nemzeti Hauszmann Program keretében Korb Flóris és Giergl Kálmán terveihez hűen, eredeti állapotában építik újjá a palotát. Az egykori épület a Szent György tér nyugati, Krisztinavárosra néző oldalán állt, szemközt a Sándor-palotával. A palota közvetlen elődjét gróf Teleki József építtette 1789-ben, klasszicista stílusban. A Magyar Királyi Honvédség egykori főparancsnoka, Habsburg–Lotaringiai József Károly Lajos főherceg tulajdonába 1892-ben került az épület, ekkor historizáló stílusban alakították át a Korb és Giergl tervezőpáros tervei alapján. Az épület ekkor nyerte el azt az alakját, amelyet most rekonstruálnak. Budapest 1944-es ostroma idején a nyugati homlokzatot több belövés is érte, de a felújítása nem történt meg. Először munkásszállót alakítottak ki benne, majd 1968-ban teljesen elbontották. A telek helyén sokáig csak egy látogatók elől elzárt romkert eml
Nyitókép: MTI/Balaton József

Reprezentatív palotába költözik az Alkotmánybíróság

A Várban most újjászülető József főhercegi palotában kaphat új otthont a testület.

Az újjászülető József főhercegi palotába költözik a tervek szerint az Alkotmánybíróság – értesült a Mandiner. Az épület rekonstrukcióját a Magyar Építő Zrt. 2021 júliusában kezdte meg. A palotát a Nemzeti Hauszmann Program keretében építik újjá, a Várkapitányság megbízásából.

A cél az, hogy egy méltó, az osztrák, a szlovák és a cseh társintézményekéhez hasonló helyszínen működjön tovább a legfőbb jogforrás betartásért is felelős testület, amely jelenleg a budai Donáti utcában található háromszintes irodaházban működik.

A palota neoreneszánsz kertje és egykori istállóépülete bárki által látogatható lesz, ez utóbbiban turisztikai programokat is kínál majd az Alkotmánybíróság. A hagyományokat folytatva a teljes ülés eredeti, csepp alakú tárgyalóasztala is helyet kap az új épületben, valamint a testület 33 éves történetét megörökítő kiállítás is látogatható lesz.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.06. hétfő, 18:00
Csaba László
közgazdász, egyetemi tanár
Megtudtuk, hogy miért bocsátottak el több száz embert a Paks II.-nél

Megtudtuk, hogy miért bocsátottak el több száz embert a Paks II.-nél

Azért bocsátottak el a Paks II. projektnél több száz embert a közelmúltban, mert véget értek a két leendő blokk nukleáris szigete alatti talajszilárdítási munkálatok, és kevesebb dolgozóra van most szükség – ezt jelezte a Paks II. projekttársaság sajtóosztálya a Portfolio megkeresésére. Megkerestük a fővállalkozó Roszatom sajtóosztályát is, az ő válaszuk várhatóan a szombati napon szintén befut, amint ez megtörténik, frissítjük a cikkünket.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×