eur:
411.32
usd:
392.96
bux:
79551.8
2024. november 25. hétfő Katalin
Female hands and swatch.
Nyitókép: Zmaj88/Getty Images

Vasárnap hajnalban óraátállítás - egy helyen minden tudnivaló

Egy darabig azt hittük, a mostani óraátállítás lesz az utolsó - de egyre kevésbé tűnt lehetségesnek az országok között a megállapodás, aztán pedig jött a brexit, majd a koronavírus-járvány, és most senkinél nincs napirenden a kérdés. Van viszont olyan uniós ország, ahol már eldöntötték, mit csinálnak a következő években.

Eljött az év utolsó októberi vasárnapja, véget ér a nyári időszámítás és visszaállunk az eredeti télire: október 31-én hivatalosan hajnali 3-kor kellene visszaállítani az órákat 2-re. Így tesz, de legalábbis egy órával többet alhat mindenki az EU-ban, és ez az időszámítás lesz életben egészen 2022. március 27-ig, a hónap utolsó vasárnapjáig, amikor is minden bizonnyal folytatódik az eddig megszokott óraátállítási gyakorlat. Sőt, van olyan uniós ország, ahol ez törvénybe foglalt bizonyosság.

A XX. század elején bevezetett nyári időszámítás szabályait az EU ugyan 1996-ban egységesítette, majd 2001-ben irányelvet is alkotott róla, 2019-ben az Európai Parlament mégis annak 2021-től lehetséges eltörlésére határozta el magát. Az ok: már nem érvényesül annyira az eredeti szándék – az energiamegtakarítás, a napos órák jobb kihasználása –, ám a feszített életvitel miatt előtérbe kerültek a negatív biológiai, pszichológiai hatások (az emberek alvási, illetve teljes cirkadián ritmusának felborulása). Ez ráadásul sokakat érint: a társadalom fele nem alkalmazkodik könnyen az óraátállításhoz, főként a tavaszihoz, amikor egy órával kevesebbet lehet aludni.

No de akkor hogyan tovább?

Az egyeztetések az Európai Unió Tanácsában megakadtak, nyilvánvalóvá vált, hogy a tagállamok rendkívül megosztottak a témát illetően, hiszen a Föld forgása miatt máskor világosodik és sötétedik a kontinens nyugati és keleti részein.

A nyári időszámítás használata a Föld országaiban. Jelenleg van (kék); jelenleg nincs, de korábban volt (narancssárga); nincs és soha nem is volt (vörös)
A nyári időszámítás használata a Föld országaiban. Jelenleg van (kék); jelenleg nincs, de korábban volt (narancssárga); nincs és soha nem is volt (vörös) / Forrás: Wikipédia/maix

A legnagyobb kérdés persze az, hogy Magyarország a téli vagy a nyári időszámítású rendszert tartaná-e meg, ha ismét előtérbe kerülne ez a kérdés. Sok szempontot kell mérlegelni, többek között azt is, hogy vajon a szomszédos országok miként döntenek. (Ismert, jelenleg, nyugat felé haladva először az Egyesült Királyságba lépve jutunk más időzónába – ez az UTC –, ahol a magyarnál egy órával kevesebbet mutatnak az időmérők, kelet felé pedig már Romániában, ahol egy órával előrébb járnak az órák.)

Magyarországon jelenleg a közép-európai nyári időt (CEST; UTC+2) használjuk, október 31-én éjjel térünk át a közép-európai időzónára (CET; UTC+1). Íme a főbb lehetőségeink (részletesen pedig itt):

  • Amennyiben az óraátállítás eltörlésekor az utóbbi időzónát választanánk, úgy a gyakorlatban a télen megszokott napfelkelték és napnyugták megmaradnak, nyáron viszont lenne olyan nap, amikor már hajnali négy előtt világos lenne.
  • A CEST esetén a nyáron megszokott napok mellett egy-egy téli reggel lenne sötét, amikor reggel fél kilenckor kel csak fel a nap.
  • Választhatnánk akár a kelet-európai időt is (EET; UTC+3), ekkor egy órával tovább lenne világos minden egyes nap – egy-egy sötét reggelért cserébe –, mint a CEST időzónában.

Egy ország nem bírta tovább

Idén márciusban dőlt el, hogy ejtette az óraátállítás ügyét az Európai Unió, vagyis egyelőre maradnak a tavaszi-őszi változtatások.

Bár korábbi közlések szerint a magyar kormány alapvetően nyitott arra, hogy igény esetén az óraátállítást eltörölje, de csak akkor, ha arra megfelelő konszenzus mutatkozik az Európai Unió tagállamai között. A Kormányinfón viszont a közelmúltban Gulyás Gergely leszögezte, jelenleg nincs napirenden a téli-nyári időszámítás közti választás ügye. (Korábban többször kifejtette a tájékoztatókon, hogy személyes véleménye szerint a nyárit kellene megtartani – és ezzel nincs egyedül –, az egészségügyi szakemberek ugyanakkor a téli időszámítást tartják ideálisnak.)

Itthon tehát, hasonlóan a többi uniós országról, lekerült a kérdés a napirendről és az esetleges továbbiakról elvi megegyezés sem született. Nem így Csehországban, ahol eldöntötték,

öt évig biztosan kitartanak

még a nyári-téli időszámítás váltogatása között.

Mindenesetre akinek analóg órája van, vagy olyan digitális, amely nem csatlakozik az internethez, legjobban teszi, ha szombaton lefekvés előtt egy órával visszaállítja az időjelzőt.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×