Három nagyon markáns veszély leselkedik a foltos szalamandrára Magyarországon; arra az állatra, amelyet a a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Kétéltű-és Hüllővédelmi Szakosztálya az év hüllőjének választott.
Mint Babocsay Gergely szakosztályelnök az InfoRádiónak elmondta,
foltos szalamandra elsősorban középhegységeinkben fordul elő,
az Északi-középhegységben találkozhatunk vele a leggyakrabban, a Börzsönytől egészen Aggtelekig. Van még állománya Sopron környékén és a Budai-, illetve a Visegrádi-jegységben. Kedveli a bükkösöket, a tölgyeseket, hűvös, nedves, árnyékos helyeket.
Itt kezdődik ezen élőlények egyik fő problémája: az erdészeti gyakorlat sokszor okozza ezen állat élőhelyének eltűnését, tarvágás esetén teljesen ellehetetlenül a léte.
A másik fő kihívás, ami a szalamandrákra vár, az a sok különféle betegség. Babocsay szerint
"apokalipszis" elé néznek ezek az állatok egy bizonyos gomba megjelenése miatt, ami (még a neve alapján is) kifejezetten szalamandraevőnek számít.
Először Hollandiában, majd Belgiumban jelent meg a gomba, ezekben az országokban teljesen elpusztítva a szalamandraállományt.
Hogy honnan származik a kártevő, az is kiderült: az ázsiai tűzhasú gőtéktől terjedt el, miután ezek kedvelt hobbiállatokká váltak Európában.
A gomba pillanatok alatt elterjed a szalamandrák bőrén, és villámgyorsan a pusztulásukat okozza.
A szakértő azt kéri, hogy aki szalamandrás helyen jár, otthon valamilyen módon fertőtlenítse a cipőjét, forgassa át a napon, hogy segítse ennek a veszedelmes gombának a további terjedését.
A szalamandrán kívül
öt gőtefajt is súlyosan érint a fent említett gomba megjelenése.