eur:
407.6
usd:
358.21
bux:
90007.98
2025. április 24. csütörtök György
Happy woman paying for groceries at checkout while buying with her family in supermarket.
Nyitókép: Drazen Zigic/Getty Images

Korlátozásokat vezetnek be egyes élelmiszerláncok az árrésstop miatt

A Lidl Magyarország korlátozást vezetett be a kereskedelmi vásárlók számára. A Tesco mennyiségi korlátozásról döntött.

Egyáltalán nem lehet vásárolni az árrésstoppal érintett termékkörből a Lidl boltjaiban, ha a vevő áfás-számlát kér – mondta el a Portfoliónak Tőzsér Judit, a cég kommunikációs vezetője. A korlátozás hétfőtől él.

Eközben a Tesco mennyiségi korlátozást vezetettbe – közölte a lap megkeresésére Hevesi Nóra, a cég kommunikációs vezetője:

  • tejből 1 kartonnal,
  • tejtermékekből (termékenként és terméktípusonként) 4 darabot lehet venni.

A Lidl és a Tesco lépése ismerős lehet az árstop időszakából, ugyanis akkor is hasonló döntéseket hoztak egyes kereskedelmi cégek – emlékeztet a gazadsági lap, mely szerint a kereskedelmi vásárlók korlátozása azért lehet indokolt, mert a kisboltok ellenkező esetben a nagy láncoknál vásárolhatnának, és könnyen lehet, hogy ez alacsonyabb árat jelentene számukra, mint amennyiért jelenleg a saját beszállítóiktól szerzik be ezeket a termékeket. Ezt számos kisbolt alkalmazta az árstop időszakában. A fogyasztók szempontjából a mennyiségi korlátozás oka pedig az lehet, hogy a boltok igyekeznek megelőzni az áruhiányt, illetve akár minimalizálhatják a veszteséget is.

Az árrésstopot Orbán Viktor jelentette be még a múlt héten, majd a rendeletet kihirdették a Magyar Közlönyben is. A rendelet március 17-én, vagyis ma lépett hatályba és elvileg május 31-ig tart.

A legfontosabb pont, hogy az árrés nem haladhatja meg a 2025. január hónapban alkalmazott átlagos árrés mértékét és legfeljebb 10 százalék lehet.

Ha egy adott – 2023-ban 1 milliárd forintnál nagyobb bevételt termelő – üzletben vagy online felületen egy terméket nem forgalmaztak 2025 januárjában, akkor az árrés az utolsó havi átlagos árrés mértékét követi, legfeljebb 10 százalékos határig.

A saját márkás termékek aránya nem haladhatja meg a 2025. január és február hónapban értékesített teljes mennyiségi arányukat. Ha egy kereskedő az adott terméket 2025. január és február hónapban nem forgalmazta, akkor az utolsó havi arányt kell figyelembe venni.

Az érintett termékek a következők:

  • Csirkemell
  • Csirkecomb
  • Csirke far-hát
  • Csirkeszárny
  • Egész csirke
  • Pulykamell
  • Sertéscomb
  • Sertéskaraj
  • Sertésoldalas
  • Sertéstarja
  • Sertészsír
  • Párizsi
  • UHT tehéntej 1,5% zsírtartalom
  • UHT tehéntej 2,8% zsírtartalom
  • ESL tehéntej 1,5% zsírtartalom
  • ESL tehéntej 2,8% zsírtartalom
  • Vaj
  • Tejföl
  • Natúr joghurt
  • Gyümölcsjoghurt
  • Trappista sajt
  • Tehéntúró
  • Margarin
  • Napraforgó- és repceolaj
  • Finomliszt BL 55
  • Rétesliszt BFF 55
  • Kristálycukor (fehér cukor)
  • Fokhagyma
  • Étkezési burgonya az újburgonya kivételével
  • Friss tojás, héjában a Gallus domesticus fajhoz tartozó szárnyasokból (kivéve a keltetésre szánt, megtermékenyített tojás

A húsok esetében beletartozik a friss, hűtött, fagyasztott termék is, csontos, bőrös, filézett, darabolt, szeletelt vagy darált, csomagolás nélküli és csomagolt is. Minden érintett terméknél a laktózmentes változatoknál is él az árrésstop.

A rendelet a fenti termékeket folyamatosan elérhetővé kell tenni a 2024-es évben értékesített átlagos napi mennyiség szintjén. Azok a kereskedők, akik a rendelet hatálybalépését követően kezdik meg ezen termékek forgalmazását, egy másik üzletük adatait vehetik alapul az árrés és arányosítás meghatározásához. A választott üzletet az értékesítés megkezdése előtt legalább három nappal be kell jelenteni a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóságnak.

Címlapról ajánljuk
Mohos Gábor püspök: Ferenc pápa áldással búcsúzott el mindazoktól, akiket szolgált

Mohos Gábor püspök: Ferenc pápa áldással búcsúzott el mindazoktól, akiket szolgált

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia tagjai misét mutattak be a hétfőn elhunyt Ferenc pápáért az eseményre megtelt budapesti Szent István Bazilikában. A főtemplom plébánosát, Mohos Gábor esztergom-budapesti segédpüspököt kérdezte az InfoRádió a nagyszabású eseményről.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.24. csütörtök, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Nagyot fejlődött az elmúlt két évben a villamosenergia-hálózatok digitalizációja

Nagyot fejlődött az elmúlt két évben a villamosenergia-hálózatok digitalizációja

Az ipari elektrifikáció térnyerése és a decentralizált energiatermelés előretörése alapjaiban írja újra a hazai villamosenergia-hálózat működését. A hatékony hálózatfejlesztés és a digitális transzformáció nem választható opció, hanem működési kényszer. A kisfeszültségű hálózatok okosítása, lokális energiamenedzsment-rendszerek kiépítése és a prediktív karbantartás bevezetése nélkül sem technológiai, sem gazdasági értelemben nincs hosszú távon is fenntartható működés. A szakmai szereplők egyre nyitottabbak, számos pilot projekt fut, közben a Siemens Zrt. a legnagyobb hazai ipari beruházásokban is aktívan részt vesz. A Portfolio Balasa Leventét, a vállalat Smart Infrastructure divíziójának vezetőjét kérdezte a villamosenergia-hálózatot érintő aktuális fejlesztésekről, elektromobilitásról, az energiaközösségekben rejlő lehetőségekről, és arról, hogy miért lett kötelező az iparágból kivezetni a kén-hexafluorid vegyületet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×