Nem fogja tárgyalni plenáris ülésén az Országgyűlés a Közös Ország Mozgalom által kidolgozott választási törvénymódosítást, mivel a Ház igazságügyi bizottsága tárgysorozatba vételét sem szavazta meg legutóbbi ülésén. A 8 ellenzéki párt által is támogatott, már csak a bejutási küszöb csökkentése miatt is a kis pártoknak kedvező elképzelés leszavazása után a javaslat egyik benyújtója, a szocialista Tóth Bertalan úgy értékelte a történteket, hogy a Fidesznek nincs bátorsága ahhoz, hogy egy arányos választási rendszerben mérettesse meg magát 2018-ban.
"Ez a javaslatcsomag egy igazságos, átlátható és arányos választási rendszert vázolt volna fel,
amelyben a választói akarat megjelent volna a megválasztott képviselői mandátum-arányokban a parlamentben, így erősítve az Országgyűlés legitimitását és azoknak a törvényeknek a támogatását, amelyet egy következő Országgyűlés meghoz majd".
Az LMP-s Hadházy Ákos, a javaslat egy másik benyújtója úgy vélte, hogy ez lett volna az utolsó esély rá, hogy tisztességes választásokra lehessen jövőre számítani.
"Ugyanis ez az a különleges állapot, amikor
már hónapokkal hamarabb meg lehet mondani, hogy azt a választást elcsalták,
többek közt azért, mert sok száz ezer külföldön dolgozó magyar embert kizárnak a levélben szavazás lehetőségei közül".
Apáti István, a Jobbik képviselője aláhúzta, hogy ugyan nem mindennel értettek egyet az előterjesztésből, ám támogatták, hogy tárgyalhasson róla az Országgyűlés.
"Bőven vannak olyan neuralgikus pontok a jelenlegi választási rendszerben, amelyet át kellene alakítani, hiszen teljesen egyoldalúan a Fideszt vagy éppen a mindenkori legerősebb pártot támogatja, és
nem csak, hogy támogatja, hanem ez egyenesen az igazságtalan és az aránytalan mértéket is túlfeszíti".
Répássy Róbert, a Fidesz részéről azonban úgy látta, hogy a választási törvény módosítására tett kísérlet csupán egy színjáték.
"Ugyanis a választások előtt fél évvel teljesen megváltoztatni a választási rendszert, ezt ők sem gondolhatják komolyan. Ők egy gyökeresen más választási rendszert akarnak kialakítani, tehát
inkább arról szól a javaslatuk, hogy hogyan magyarázzák előre a várható vereségüket azzal, hogy kétségbe vonják a jelenlegi választási rendszer legitimitását".
Azt az ellenzéki érvet, hogy a jelenlegi választási törvény szerint egy Budapestről és egy Kolozsvárról származó magyar állampolgár másképp szavazhat Londonban, Répássy Róbert félremagyarázásnak nevezte, mert – mint mondta – a különbségtételt a magyarországi bejelentett lakóhely jelenti ebben az esetben, tehát ha a Magyarországról származó állampolgárok bejelentik külföldi lakóhelyüket, ugyanúgy szavazhatnak, mint a határon túli magyarok.