A katalán függetlenségi törekvés motivációjáról szólva Nagy Sándor Gyula kiemelte, azért akartak kiválni, mert akkor a spanyol központi kormányzat nem fogja meglopni őket.
„Ez egy szlogen volt:
meglopnak minket, de ha kilépünk Spanyolországból, több pénzünk marad, jobban fogunk élni.
Ez egy nagyon populista, leegyszerűsített nacionalizmus, amit tételesen lehet cáfolni, ahogy ezt sok szakértő meg is teszi. A probléma ott van, hogy ha valaki leáll egy katalán nacionalistával vitatkozni, az érvrendszer kimerül abban, hogy a katalán függetlenséget, amit a spanyolok megvontak, vissza kell adni, mert akkor nekik jobb lesz.”
A Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója azt mondta, nem lesz jobb nekik, hiszen ha egyoldalúan kilépnek Spanyolországból, önálló államként automatikusan nem lesznek tagjai a nemzetközi szervezeteknek.
„A katalán miniszterelnök azzal fenyegetőzik, hogy hétfőn bejelenti az egyoldalú függetlenségi nyilatkozatot, ezzel a nemzetközi és az uniós jog szerint új állammá válnak. Ezt Spanyolország vagy elismeri, vagy fegyveres erővel meg akarja tartani, vagy bojkottálja – sokféle verzió van. Az új államnak azonban nem lesznek automatizmusai,
semmilyen nemzetközi szervezetnek nem lesznek automatikusan a tagjai.
Jean-Claude Junckertől kezdve több európai politikus elmondta, ha esetleg a spanyol joggal összhangban létrejönne egy független katalán állam, akkor az az Európai Unión kívül lenne. Az fel sem merül, hogy mindez nem a spanyol joggal összhangban történjen, az a nemzetközi jog megsértése lenne.”
Nagy Sándor Gyula szerint az a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy jövő héten elfogadnak egy függetlenségi nyilatkozatot, ami lefekteti a független állam létrehozásához szükséges lépéseket, amelyeket meg akarnak tenni.