Mostanáig az augusztus 2-ai minimum-hőmérsékleti fővárosi rekord 24 Celsius-fok volt, amelyet 1948-ban mértek a Gellérthegyen. Szerda hajnalban ennél is melegebb volt a hajnal a János-hegy völgyi részén, ahol csak 24,3 fokig hűlt le a levegő. A maximumhőmérsékleti rekordok nem dőltek meg, de országszerte tartósan 35 fok feletti értékeket mértek: 37-38 fok körüli meleg volt.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat szerdán közzétett videójában arról számoltak be, hogy folytatódik térségünkben a ritkán előforduló, de nem egyedülállóan magas hőmérsékleti értékeket eredményező hőhullám. Üveges Zoltán meteorológus kifejtette:
a felfrissülést hozó hidegfront csak "araszol" előre.
Délkelet-Európában még a jövő hét első felében is 35 Celsius-fok feletti maximumhőmérsékletekre lehet számítani. A kánikulai forróság enyhülése Magyarországon is lassú folyamat lesz: a jelenlegi kilátások alapján az északnyugati országrészben már a hét legvégén mérséklődhet a meleg, záporok, zivatarok kíséretében, a délkeleti megyékben viszont csak a jövő hét közepére várható számottevő enyhülés.
Csütörtökön is a szerdaihoz hasonló időjárás várható: jellemzően 33-38 fok közötti maximumokkal, de a Tiszántúlon akár 39 fokot is mérhetnek.
Üveges Zoltán kitért arra is, hogy a Magyarországon mért abszolút maximumhőmérsékleti rekord 41,9 fok, amelyet 2007. július 20-án Kiskunhalason mértek. Ez az elviselhetetlennek tűnő forróság ellenére sincs veszélyben - tette hozzá a meteorológus.
Szentes Tamás, az Emberi Erőforrások Minisztériumának országos tisztifőorvosi feladatokért felelős helyettes államtitkára sajtótájékoztatón hívta fel a figyelmet: a hőségben fontos a folyadék, az elektrolitok pótlása és a test, valamint a környezet hűtése. Kiemelte:
a legmelegebb napokon szignifikánsan többen halnak meg,
20 fokos napi átlaghőmérséklet felett ötfokonként tíz százalékkal nő a halálozás a kardiovaszkuláris és a krónikus légzőszervi megbetegedéseknél is.
Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője azt közölte: a hőségben a szokásosnál mintegy 10-15 százalékkal több riasztást kapnak a mentők. A hőség elsősorban az időseket, a szív- és érrendszeri betegségben szenvedőket, a kisgyermekeket, továbbá azokat veszélyezteti, akiknek valamilyen súlyos, krónikus alapbetegségük van.
A hőségriadó miatt több nagyvárosban locsolóautókkal, ivókutakkal és vízosztással igyekeznek segíteni a lakosokat.
A Főpolgármesteri Hivatal szerdai közleménye szerint Tarlós István főpolgármester utasította a főváros cégeit: tegyenek meg mindent a lakosság hőérzetének csökkentéséért. A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. autói folyamatosan locsolják a budapesti közúthálózatot: nappal elsősorban a lakótelepeket, a sűrűn lakott városrészeket, éjszaka pedig a fő- és közösségi közlekedési útvonalakat. A Főkert valamennyi, a kezelésében lévő ivókút működését intenzíven figyeli. Az öntözésre használt víz ivóvíz minőségű, ezért a társaság valamennyi munkatársát meg lehet kérni, hogy nyissák ki a csapot - emelték ki, arra is figyelmeztetve ugyanakkor, hogy tilos fürdeni a szökőkutakban.
A BKV azt közölte: szükség esetén biztosítják a járművezetők leváltását és tartalék szakemberek mozgósítását is, és engedélyezett a könnyített formaruha viselése.
A Győr-Sopron Ebenfurti Vasút (GYSEV) jelezte: ha üzemzavar miatt nem működik a légkondicionáló, visszaigényelhető az InterCity (IC) pót- és helyjegy ára.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OFK) azt közölte:
országszerte égő tarlókhoz, vasúti töltésekhez, lángoló mezőkhöz és mezőgazdasági gépekhez riasztják a tűzoltókat a hőségben.
A Magyar Fürdőszövetség közölte: országosan változatlanul magas a fürdők látogatottsága. Azt írták: ha az időjárás augusztusban is forró marad, számos fürdő rekord vendégszámmal és bevétellel számolhat.
A Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. tájékoztatása szerint az országos áramfogyasztási rekord továbbra sem dőlt meg, de ha tartós lesz a hőség, akkor a csúcsterhelés megközelítheti a júniusi szintet.
Szentes Tamás országos tisztifőorvosi feladatokért felelős helyettes államtitkár keddtől péntek éjfélig rendelte el a hőségriadót az egész ország területére.