eur:
389.63
usd:
363.64
bux:
0
2024. május 2. csütörtök Zsigmond

Új stratégiákkal dolgozik tovább az MTA

Az Akadémia az egész nemzet számára fontos stratégiai kérdésekben fogalmazza meg a döntéshozók számára a tudományosan megalapozott ajánlásait, kitörési pontokat javasolhat a fejlesztési irányok kijelöléséhez - hangsúlyozta Pálinkás József az MTA 181. közgyűlésének keddi napján elhangzott elnöki beszámolójában.

Mint az MTA elnöke kifejtette, az Akadémia munkája - mint közpénzen működő köztestületé - nem korlátozódhat csupán az intézmény belső ügyeinek megvitatására.

"Tevékenységet az egész nemzet számára fontos stratégiai programok kidolgozásával javasoltam láthatóbbá tenni, amelyek keretében mozgósíthatjuk a rendelkezésünkre álló szellemi kapacitásokat, fórumot teremthetünk a különféle meggyőződések és szakterületek képviselői között zajló méltányos, előítéletektől mentes szakmai párbeszédnek" - fogalmazott Pálinkás József.

Az MTA elnöke által meghirdetett nyolc stratégiai program közül négy készült el. Elkészült a környezeti jövőkép, környezet- és klímabiztonság-program, a Magyarország hosszú távú energiastratégiáját felvázoló program keretében megjelent a megújuló energiaforrásokról szóló kötet, s hamarosan napvilágot lát a teljes energiastratégiai dokumentum. Az idén mutatták be az élelmezésbiztonsági program stratégiai kötetét, és elkészült a vízgazdálkodási program tanulmánykötete is.

Az MTA társadalmi szerepvállalása kapcsán Pálinkás József rámutatott, hogy a Magyarországot valaha ért legsúlyosabb ipari katasztrófa, a MAL Zrt. kezelésében lévő vörösiszap-tározó gátjának átszakadása után az Akadémia a katasztrófavédelem kérésére szakembereket küldött a helyszínre a védekezés szakmai segítésére, a károk felmérésére és elhárításukban való szakmai közreműködésre.

Pálinkás József kitért az akadémiai kutatóhálózatra, amely jelenlegi állapotában nem tartható fenn.

"Infrastruktúrája rohamosan értéktelenedik, utánpótlása nem biztosított, szerkezete nem felel meg a tudományos kutatások modern követelményeinek. Amennyiben az intézményhálózat a jelenlegi állapotában marad, az a lassú, de biztos megszűnéshez vezet. Lényegében egyetlen lehetőség van: határozott változtatásokkal új fejlődési pályára állítjuk a kutatóhálózatot, különben szembe kell néznünk a fokozatos térvesztéssel" - fogalmazott a tudós társaság elnöke, aki beszélt az MTA és a felsőoktatás kölcsönösen előnyös kapcsolatáról is.

A kutatóintézeteink infrastruktúrájukkal és személyes oktatói-mentori tevékenységükkel járulnak hozzá a mester- és a doktorképzéshez. Az egyetemeken működő akadémiai kutatócsoportok tudományos teljesítménye alapvetően hozzájárul ahhoz, hogy a felsőoktatási intézményekben erős kutatóműhelyek működjenek.

Utóbbiak kapcsán az MTA elnöke ismertette, hogy a fiatal, kiemelkedő képességű, ígéretes kutatási programokkal pályázó kutatók támogatását célzó Lendület-programot az idén az egyetemekre is kiterjesztette az Akadémia. A száz beérkező pályázatból 68-at egyetemekről nyújtottak be. A rendelkezésre álló 600 millió forintból 6-8 kutatócsoport alakulhat az egyetemeken és ugyanennyi az akadémiai kutatóintézetekben.

Pálinkás József beszélt a Tudomány Világfórumáról is (WSF), amelyet az idén ötödik alkalommal rendeznek Budapesten. A 2011-es világtalálkozó előadói azt mutatják majd be, hogy a globális kihívásokra adandó tudományos válaszok milyen új kutatási irányokat, tudományágakat és új tudományos nagyhatalmakat teremtenek

Mint elmondta, a legutóbbi, 2009-es világfórumon több ország, leghatározottabban Brazília, jelentette be igényét a WSF megrendezésére.

"Az esemény valódi világfórummá emelése és ezzel egyidejűleg Budapesthez kötése érdekében javasoltam, hogy további partnerek bevonásával alakítsuk át a rendezvényt úgy, hogy négyévente rendezzük meg Budapesten, és minden negyedik évben egy másik országban" - ismertette az MTA elnöke.

Ennek megfelelően novemberben a világfórumot Brazíliával közösen rendezik meg, amely két év múlva ad majd otthont a rendezvénynek.

A közgyűlés elfogadta Pálinkás József beszámolóját.

Címlapról ajánljuk

Dobrev Klára a Ligetben: "fogd be a szádat, magyar dolgozó, mert különben kirúgunk, ezt üzeni Orbán Viktor kormánya"

Európai fizetéseket, európai nyugdíjat, európai egészségügyet, európai béreket sürgetett a Demokratikus Koalíció, az MSZP és a Párbeszéd európai parlamenti (EP-) listavezetője szerdán Budapesten. Dobrev Klára közölte, erős Európát akar, amely minden magyarra tud vigyázni, akkor is, ha a kormánnyal szemben kell megvédenie őket.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.02. csütörtök, 18:00
Könnyid László
a Magyar Turisztikai Ügynökség főigazgatója
Tíz éve nem láttunk a hazai ingatlanpiacon ilyen alacsony számokat

Tíz éve nem láttunk a hazai ingatlanpiacon ilyen alacsony számokat

Tíz éve nem volt olyan alacsony a hazai ingatlanbefektetési piac forgalma, mint 2023-ban. A mintegy 600 millió euró 38 százalékos visszaesést jelent a megelőző évhez képest. A csökkenés közepette viszont tovább emelkedett a magyar befektetők aránya, elérve a 82 százalékot. Ezzel párhuzamosan az irodapiacon és az ipar-logisztika szegmensben is emelkedtek a hozamok, miután a magas finanszírozási költségek és a mérsékelt bérleti kereslet továbbra is kivárásra ösztönzi a befektetőket. Mindez azonban nem magyar sajátosság, Nyugat-Európában is hasonló folyamatokat látunk, ahol az elmúlt két évben a kelet-közép-európainál is jelentősebb ingatlanérték-csökkenések mentek végbe.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×