eur:
387.33
usd:
357.33
bux:
68452
2024. május 17. péntek Paszkál

Schmitt Pál: a bányászat nemzetgazdasági jelentősége megmaradt

Hat évtized alatt Magyarországon igencsak megváltozott a bányászat nagyságrendje, feladata, illetve módszere, és bár mások a követelmények, más a cél és a technológia, a bányászat nemzetgazdasági jelentősége megmaradt - hangoztatta az államfő az észak-borsodi Kazincbarcikán csütörtökön, a hatvanadik központi bányásznapi ünnepségen.

Schmitt Pál köztársasági elnök köszöntőjében rámutatott: a bányászat napjainkban építési, energiaellátási feladatokat lát el, ezek pedig egy közösség életében örökre szóló feladatok. A nemzetnek szüksége van azokra, akik ellátják, biztosítják mindezt.

A hazai felhasznált energia mintegy 38 százalékát Magyarországon állítják elő, és ebben a bányászatnak még mindig kimagasló szerepe van - tette hozzá.

"Pontosan tudjuk, milyen nagyszerű emberek a bányászok", a hatvan esztendős Magyar Bányászati Szövetségnek köszönhetően pedig évek óta ünneplik a bányászokat. Ráférne a társadalom más területeire is az a fajta összefogás, összetartozás, amely a bányászokat jellemzi - fogalmazott az államfő.

Sportolói múltja kapcsán kitért arra, hogy az értékteremtő munka mellett a bányászközösségek kultúrát, sportot teremtettek. Számos jeles sportoló bányászközösségből származik, és a szakma segítségével válhatott eredményessé - emlékeztetett Schmitt Pál.

Szólt arról, a bányászok olyan tudás birtokosai, amely egyidős az emberi civilizációval, és amiért nagyon keményen meg kell küzdeni.

A köztársasági elnök a magyarországi bányászat számára beszédében megmaradást és változva fejlődést kívánt, amely a változatlan értékekre, a hagyományokra épít, de új személettel, fejlesztéssel. Hozzáfűzte, a bányászati szövetség e kettős célnak fontos letéteményese, hiszen szakmai érdekképviseleti munkájában a múlt értékei és a régiek tapasztalata összetalálkozik a jelen változásaival, a jövővel.

Rabi Ferenc, a Bánya, Energia és Ipari Dolgozók Szakszervezetének elnöke arról beszélt, hogy egy év híján 225 évvel ezelőtt kezdődött az iparszerű szénbányászat a borsodi szénmedencében. Nagy tudás halmozódott fel az idő alatt, és ma már sajnos csak egyetlen mélyművelésű szénbányában érvényesülhet, Márkushegyen, amely reményeik szerint minimálisan 2014-ig működni fog.

Bíznak abban, hogy a Máza-déli terület művelésében is segítségükre lehet majd ez a szaktudás.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar bányaipar lehetősége és jövője is függ az európai és nemzeti környezeti szempontokat is figyelembe vevő nyersanyag-politikától, iparpolitikától, szabályozástól.

Huszonöt éve a borsodi medencében körülbelül 24 ezren dolgoztak a bányászat ágazataiban, most ezren vannak - mondta. Hozzátette, hogy az ipari beruházásoknak a hazai bányászatra is épülnie kell, hiszen valamennyiben megtalálhatók a hazai ásványi nyersanyagok. Épp ezért segítik azt a csaknem 700 vállalkozást, amely megélhetést ad a bányászcsaládoknak.

A hatvanadik bányásznapi ünnepségen részt vett Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára, valamint bányászati cégek, vállalatok, szervezetek vezetői, képviselői, és maguk a bányászok is. Schmitt Pál a rendezvény végén egy bányászszobrot kapott ajándékba, a hatvanadik jubileum alkalmából. A hagyomány szerint ugyanis minden kerek évfordulón a bányászok és a köztársasági elnök együtt ünnepelnek.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.17. péntek, 18:00
Sándor Ildikó
néprajzkutató, a Hagyományok Háza Közművelődési és tudományos szakcsoport vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×