eur:
398.56
usd:
363.91
bux:
74183.13
2024. október 9. szerda Dénes

Kökény Mihály: Vissza kell állítani a teljesítményvolumen-korlát rendszerét

Korai lenne megállapodásról beszélni az Egészségügyi Minisztérium és a kórházvezetők között - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Kökény Mihály. Az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának szocialista elnöke hozzátette: még nem tudni, mekkora lesz a december végére ígért plusz támogatás mértéke. A politikus arról is beszélt: meg kell győzni a lakosságot, hogy az új típusú influenza elleni oltás hasznos, és igenis segít a megelőzésben.

Nem született megállapodás a kórházak és az Egészségügyi Minisztérium között, a plusz forrásokkal kapcsolatban további egyeztetésekre van szükség az azt igénylő szövetségeken és a kabineten belül is - mondta az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában. Kökény Mihály szerint a megoldás iránya körvonalazódik, mindenki lépett egyet: az intézményvezetők belátták, hogy válság van, a kormányzat pedig megvizsgálta, idén milyen pénzek állnak még rendelkezésére, milyen finanaszírozási szabályokat tud alkotni.

A szocialista politikus hozzátette: az egészségügyi miniszter a tárgyalások során elmondta, hogy a kabinet vizsgálja, mekkora összeget és hogyan tud előteremteni a kórházak megfelelő működésének biztosítására. Az intézményvezetőknek ugyanakkor azt kellene vizsgálniuk, hogy a rendelkezésre álló összegből hogyan lehet fenntartani az ellátást és alkalmazkodni a válság kihívásaihoz - fejtegette.

Kökény Mihály úgy vélte: fontos szakmapolitikai előrelépés, hogy a három hónapos finanszírozási csúzsás a jövő évtől két hónapra csökken, vagyis a kórházak a teljesítmény lejelentése után hamarabb jutnak pénzhez, mint korábban. Az átállás nyomán egyhavi többletforrást is kapnak az itézmények - hangsúlyozta az egészségügyi bizottság elnöke.

A szocialista szakpolitikus szerint vissza kellene állítani a márciusban még túlhaladottnak tűnt teljesítménykorlát-rendszert. Ezt a kórházvezetők javaslatára szüntették meg, akik akkor úgy gondolták, jobb, ha az Országos Egészségbiztosítási Pénztár minden beavatkozás után fizet, mostanra azonban bebizonyosodott, hogy a jelenlegi struktúrában nem lehet előre tervezni a teljesítményt - fűzte hozzá Kökény Mihály.

Hasznos a vakcina

Enyhítheti az egészségügyi szolgálat leterhetlségét és a járvány okozta gazdsági károk mértékét, ha az emberek beoltatják magukat, és így csökken az influenzás megbetegedések száma. Egyes becslések szerint ugyanis a járvány csúcsidőszakában a dolgozók 20-40 százaléka egyszerre eshet ki a munkából - mondta az egészségügyi bizottság elnöke.

Kökény Mihály szerint, ha várható is az esetek számának további gyarapodása, a helyzet nem lesz annyira súlyos, mint Latin-Amerikában. A politikus szerint megfelelő stratégia a járvány megelőzésére a lakosság beoltása, és nem igaz, hogy a védőoltás nem hatékony. Hozzátette: meg kell győzni az embereket arról, hogy érdemes beadatni a vakcinát.

Hanganyag: Exterde Tibor

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
N. Rózsa Erzsébet: éleződik a helyzet a Közel-Keleten, de senki nem akar háborút
Aréna

N. Rózsa Erzsébet: éleződik a helyzet a Közel-Keleten, de senki nem akar háborút

Minőségi ugrás az izraeli–iráni konfliktusban, hogy Irán rakétákkal lövi Izraelt, de Teherán nem akar háborút – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára, a Világgazdasági Intézet munkatársa. N. Rózsa Erzsébet beszélt az iráni atomprogram állásáról, a párhuzamos hadseregről és az arab ország álláspontjáról is.

Orbán Viktor a strasbourgi plenáris vita végén: "ócska propaganda terepévé vált az Európai Parlament"

Szerdán - az árvíz miatt három hét késéssel - több órán keresztül vitáztak az Európai Parlament plenáris ülésén a magyar EU-elnökségi programról, illetve Orbán Viktor európai szerepéről, kormányzásáról. A heves szóváltásokkal tarkított vitát Orbán Viktor szavai zárták.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.09. szerda, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Így érhető el az 1 millió forintos fizetés Magyarországon

Így érhető el az 1 millió forintos fizetés Magyarországon

Az érdekképviseleteket megosztja az 1 millió forintos átlagbér és a 400 ezer forintos minimálbér terve. A munkaadói oldal óvatos, míg a munkavállalók képviselői optimisták. Mindannyian arra hívják fel a figyelmet, hogy tárgyalásokra lesz szükség a bérek kialakítása során a munkaadók, a munkavállalók, illetve a kormány képviselői között. A munkaadók adó- és járulékcsökkentést tartanak szükségesnek, ha ilyen nagyot nőnek a bérek. A Munkástanácsok számításai szerint úgy érhető el 2-3 év alatt a magas bérszint, ha a profithányad csökken és a bérhányad nő a gazdaságban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×