Európa az illegális délkelet-ázsiai madárkereskedelem legnagyobb felvevő piaca - közölte Steiner Attila.
A távol-keleti országokból, Vietnámból vagy Hongkongból hatalmas mennyiségben szállítanak illegálisan vadmadarakat Európába. Ezek jelentős részét nem vizsgálta meg állatorvos.
Az állatokat gyakran összezsúfolva tartják, és csirkével etetik. Nem kizárt, hogy a papírok nélkül behozott vadmadarak is terjesztik a madárinfluenzát.
Európában a legtöbbet Nagy-Britanniában vásárolnak ezekből az állatokból, a magyar felvevőpiac viszonylag kicsi.
Steiner Attila hangsúlyozta: a tenyészetekben, zárt környezetben tartott díszmadarak semmilyen veszélyt nem jelentenek.
A vadmadarakat nem lehet beoltani
Bár az állatkerti madarakat beoltják, a magyarországi ritka és fokozottan védett madárfajok befogása és oltása kivitelezhetetlen. A Kárpát-medencében ugyanis milliós nagyságrendben élnek vadmadarak.- mondta a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Madárgyűrűzési Központjának vezetője.
Karca Zsolt ornitológus az InfoRádióban közölte: bízik abban, hogy a madárinfluenza megmarad a vízimadarak között terjedő betegségnek.
Azt mondta: a ritka madarak befogása nagyobb kárt jelentene számukra, mint hasznot. Az öreg állatokat ráadásul nem is lehet befogni. Gyűrűzéskor sem lehet beoltani őket, mivel gyűrűt csak a fiókák töredéke kap.
Az ornitológus mindenkit arra kér, ne bántsák a lassacskán megérkező vándormadarakat.
Uniós pénz Ankarának
Rendkívüli segélyként csaknem 8,5 millió eurót ad az Európai Bizottság Törökországnak, hogy elősegítse a madárinfluenza terjedésének megakadályozását.
A török kormány 2 millió euróval járul hozzá a programhoz, amelynek keretében laboratóriumi berendezéseket, a vírus kimutatására szolgáló gyorsteszteket és biztonsági felszerelést szereznek be.
Törökországban december vége óta 21-en fertőződtek meg madárinfluenzával, közülük 4-en belehaltak a betegség szövődményeibe. Õk voltak a madárinfluenza első áldozatai Délkelet-Ázsián és Kínán kívül.