Az EnergiaInfó által megkérdezett fogyasztók több mint 95 százaléka úgy vélekedett, hogy nem szeretne többet fizetni egy, a jelenleginél biztonságosabb gázellátásért.
Az év eleji orosz-ukrán mini gázválságot követően a szakemberek világossá tették, hogy a magyarországi földgáz rendszer igen sebezhető, elkerülhetetlen a bővítése, ha a január elején tapasztalt ellátási problémákat valamilyen módon kezelni kívánjuk.
Kellene egy harmadik betáplálási pont
Az orosz gázimport biztonságosabbá tétele érdekében szakemberek szerint szükséges lenne egy harmadik nemzetközi betáplálási pont kialakítása a beregdaróczi és a baumgarteni mellé, és meg kell épülnie egy 1,2 milliárd köbméteres, stratégia gáztárolónak is.
Utóbbi beruházás hozzávetőlegesen 150 milliárd forintba kerülne, és az előzetes becslések szerint köbméterenként 1-1,1 forinttal növelné a földgáz fogyasztói árát.
Szakértők szerint nemcsak Magyarországon, de Európa szerte aktuálissá vált a kérdés, vajon a fogyasztók hajlandók-e többet fizetni a földgázért, hogy az ellátás biztonságosabb legyen. Magyarországon az EnergiaInfó által megkérdezettek nagy többsége nemmel válaszolt.
Ez elemzők szerint arra enged következtetni, hogy a fogyasztók nem látták olyan tragikusnak a helyzetet a januári miniválság idején, illetve nem tartanak attól, hogy tartós fennakadás állna elő az orosz importban.
Cseppfolyós földgáz sem kell
A válaszadók 66,7 százaléka szerint a magyar piacon nincs szükség a cseppfolyós földgázra.
A stratégiai tározó megépítéséről mindazonáltal már döntött a parlament. A beruházás iránt, mint beszámoltunk róla, három érdeklődő is van. A német Ruhrgas, a Mol és a Gazprom is kifejezte hajlandóságát a gazdasági minisztérium illetékesei szerint.
Lázár János a parlamentben: Trianon nélkül miénk volna Európa egyik legmodernebb vasúthálózata