eur:
410.54
usd:
391.8
bux:
79733.48
2024. november 25. hétfő Katalin
Petr Fiala cseh miniszterelnök (j) és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csoportkép készítésén vesz részt a cseh kormány tagjaival a csehországi Litomyslban 2021. július 1-jén. Csehország ezen a napon veszi át hat hónapra az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztségét Franciaországtól.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

A csehek szigorúbbak lesznek, mint az Európai Unió

Csehország az európai uniós szankciós lista mellett készít egy saját listát is, amelyen a Vlagyimir Putyin orosz elnök rendszerét segítő személyek fognak szerepelni.

A cseh parlament alsóháza, a képviselőház már el is fogadta a csehek új szankciós törvényét, amely most felsőházi jóváhagyásra vár, s várhatóan az új évtől lép életbe. A szankciós listára elsősorban orosz és fehérorosz személyek nevei kerülnek. Jan Lipavský külügyminiszter szerint Prága még az uniós intézkedéseknél is keményebb eljárást akar. „A cseh külpolitika számára ez fontos eszköz lesz, amellyel konkrét eseteket tudunk majd megoldani” – tette hozzá a diplomáciai vezető, de részletekbe nem bocsátkozott. Vele ellentétben David Kopecký, a cseh külügyminisztérium Ukrajna-ügyekkel megbízott rendkívüli biztosa elárulta, hogy az uniós szankciók bizonyos esetekben csak beutazási tilalmat és vagyonbefagyasztást jelentenek. Prága azonban azt tervezi, hogy az uniós szankciókat meghaladó módon fog fellépni a listára került személyekkel szemben.

A cseh szankciós listára nem csak az Ukrajna elleni orosz agressziót támogató személyeket veszik fel. „Bizonyos személyek esetében, akiknek a listára való felvételét tervezzük, már a múltban is voltak bizonyos jelzéseink. Konkrétumokat azonban nem mondhatok” – magyarázta David Kopecký. A cseh közszolgálati televízió információi szerint a cseh szankciós listára olyan orosz személyek nevei kerülhetnének fel, akik

komoly beruházásokat hajtottak végre Csehországban, és nevük nem szerepel az európai szankciós listán.

Elemzők szerint aránylag nehéz lesz az orosz befolyást korlátozni, mert különféle közvetítő cégeken keresztül érvényesül, abban viszont egyetértenek, hogy a szankciós lista Csehország külpolitikai és biztonsági érdeke.

Petr Fiala kormányfő a cseh hadsereg parancsnoki gyűlésén úgy fogalmazott, hogy Csehországnak és a nyugati világnak a fenyegetések soha nem látott kombinációjával kell szembenéznie, például a konfliktus eszkalálódásának kockázatával, a kritikus infrastruktúrák elleni támadás kockázatával vagy az orosz hibrid hadviseléssel. Emlékeztetett kormánya ígéretére, mely szerint a kabinet a GDP 2 százalékát fordítja védelmi kiadásokra. Ebben az évben ez az arány 1,35 százalék. A kormányfő szerint 2024-re érik el a 2 százalékot.

Jana Černochová védelmi miniszter emlékeztetett, hogy a Cseh Köztársaság volt az egyik első ország, amely fegyvert és lőszert ajánlott fel Ukrajnának. „Képesek voltunk arra, hogy

rendkívül rövid idő alatt egy Szlovákiába telepített nemzetközi NATO harccsoportot vezessünk, és először egy légi, majd egy gépesített egységet küldjünk oda”

– tette hozzá a védelmi miniszter. Karel Řehka, a hadsereg vezérkari főnöke a készenlétet és a hadsereg harcképességének fejlesztését jelölte meg a következő év fő célkitűzéseként. „Fel kell készülnünk a legnehezebb forgatókönyvre, ami nem más, mint egy kiterjedt háború egy kemény ellenféllel szemben” – mondta a vezérkari főnök azzal kiegészítve, hogy szerinte az állandóan fennálló béke már csak utópia.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×