eur:
413.23
usd:
398.29
bux:
79243.31
2024. december 19. csütörtök Viola
Industrial equipment (pipes, manometer/pressure gauge, levers, faucets, indicators) in a natural gas compressor station.
Nyitókép: CatEyePerspective/Getty Images

Már a britek is spájzolják a gázt

Nagy-Britannia az ősszel újra nyitja legnagyobb gáztározóját. A lépés válasz az ukrajnai háborúra és a kialakult energetikai helyzetre. A britek korábban minimális mennyiséget raktároztak csak.

Hiába a brexit és a hazafias kardcsörtetés, az Egyesült Királyságnak számos olyan kapcsolata van, ami függővé teszi a külvilágtól, így Európától is. A tavaly ősszel kirobbant energiaválság is erre emlékeztetett, mert ekkor tört be a köztudatba, hogy míg Európa éves gázigényei 25 százalékát tudja felhalmozni tárolókban, addig a britek csak 2 százalékot.

Ha egyes országokra bontjuk le a különbséget, akkor az még látványosabb. Olaszországnak 168 terawatt órának megfelelő tárolókapacitása van, Ausztriának 49, a szigetországnak valamivel több, mint 9.

Ebben a helyzetben

a britek az azonnali piacra hagyatkoznak, ami megdrágítja nekik a földgázt.

Az elmúlt hónapokban már többször emelték azt a plafont, ameddig a fogyasztói számlák felmehetnek.

Most, az ukrajnai háború közepette „az orosz gáztól való függetlenedés” jelszavával újranyitják a néhány éve lezárt, Yorkshire megyében található Rough tárolót. Vagy legalábbis remélik, hogy újranyitják: a londoni kormány tárgyalásokat folytat a Centrica energiacéggel az újraindításról és arról, hogy ehhez esetleg pénzügyi támogatást kell adnia.

Mindez azonban nem feltétlenül örömhír a nagyon gyorsan felpörgött infláció sújtotta brit átlagfogyasztónak – mivel a lépést vele fizettethetik meg, azaz, méginkább felmehetnek a számlái.

A politikusok azonban azt hangoztatják, hogy

meg kell büntetni Moszkvát az ukrajnai pusztításért

és hátat kell fordítani az orosz energiahordozóknak, mert Oroszország esetleg a gázcsapok elzárásával zsarolhatja a kontinens fogyasztóit. Közben azonban Moszkva nem lépte meg, amitől főleg Németországban tartottak és a karbantartás után újra szállítani kezdett az Északi Áramlat 1 vezetéken keresztül. Viszont a Gazprom a korábbi mennyiségnek csak 40%-t szállítja, miközben hírügynökségek szerint „elakadt a tranzitban” és a németországi Kölnben vesztegel az az alkatrész, amelyet Németország korábban Kanadába küldött karbantartásra. A Bloomberg hírügynökség szerint ezért az oroszokat okolják, mert „nem adták be a turbina szállításához szükséges dokumentációt” – mondta egy név nélkül nyilatkozó forrás. „A szállítás nincs a mi kontrollunk alatt” – tette hozzá a Siemens Energy, a turbina gyártójának szóvivője.Az alkatrész valóságos Odüsszeiát járt be: a németek Kanadába küldték javításra, ott egy ideig visszatartották a Moszkva elleni szankciók miatt. Végül született egy kompromisszum, hogy Németországba küldik majd onnan Oroszországba.

Visszatérve a britek „függetlenedési szándékára” –

a szigetország már eddig sem kapatt jelentős mennyiségű földgázt közvetlenül Oroszországból,

de megérzi az európai árak alakulását. Az újranyíló tároló körülbelül 3 milliárd köbméter gázt tud elraktározni, - ami télen kilenc napi fogyasztást fedezne- miközben tavaly a brit fogyasztás 77 milliárd köbméter volt. Mindez jól mutatja, hogy ezzel még mindig nem érik utol az európai átlagot.

Címlapról ajánljuk

Döntöttek az autóelkobzás és Rákosrendező ügyében, és elfogadták Budapest költségvetését

A Fidesz nélkül fogadták el a Fővárosi Közgyűlés ülésén Budapest jövő évi költségvetését. Szavaztak a képviselők Karácsony Gergely és Vitézy Dávid közös előterjesztéséről a "mini-Dubaj" beruházással kapcsolatban, illetve a közparkok bekamerázásáról szóló kezdeményezésről is. Javaslat készül a kormány számára egy milliárdos külvárosfejlesztésről és döntöttek a dunai uszoda létesítésének lehetőségével kapcsolatban is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.19. csütörtök, 18:00
Vecsei Miklós
felzárkóztatásért felelős miniszterelnöki biztos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×