Hiába bírálják Donald Trumpot járványügyi szakértők azért, ahogy hazájában irányította a Covid-19-járvány elleni fellépést, az amerikai elnök egyre inkább ellenséges az ENSZ-hez tartozó Egészségügyi Világszervezettel szemben.
Ennek nyomán leállította a WHO-nak küldött amerikai finanszírozást és azzal vádolta meg a genfi-székhelyű szervezetet, hogy az „beállt Kína dezinformációs kampányába” és ez pedig súlyosabb járványhoz vezetett, mint lehetett volna.
„A WHO kudarcot vallott alap feladatában és ezt számon kell kérni”
– mondta Trump kedden.
Az Egyesült Államok a szervezet legnagyobb donora, a költségvetés 15%-át biztosítja a maga éves 400 millió dolláros befizetésével.
Peking: Amerika tegyen eleget vállalásainak
Peking válaszul arra sürgette Washingtont, hogy ne adja fel vállalásait, és a külügyi szóvivő közölte: kritikus szakaszba jutott a járvány, és Trump döntése a világ összes országát érinti majd.
„Ezzel a döntéssel gyengítik a nemzetközi együttműködést és a járvány elleni védelmet. Nemcsak Amerikát érinti ez, hanem a világ minden országát, különösen a legtörékenyebbeket”
– mondta.
Kínának nehéz erkölcsileg Amerika fölé helyezni magát
A korábbi fertőzési epicentrumban, Vuhanban napvilágra került dokumentumok szerint helyi illetékesek hat napig visszatartották az információt és nem figyelmeztették a lakosokat a betegségre. Ezzel 3000, amúgy elkerülhető fertőzés történt meg – emlékeztetett az Al Jazeera.
A dokumentumok szerint Ma Hsziaovej, a kínai Nemzeti Egészségügyi Bizottság feje sötét képet festett a helyzetről a regionális vezetőkkel január 14-én folytatott telekonferencián.
Ennek tudatában rendeztek szabályos tömegbankettet Vuhanban, amin több tízezer ember vett rész, majd hagyták, hogy tömegek keljenek útra a hagyományos holdújévi családlátogatásra és ünneplésre.
Hszi Csinping elnök január 20-án – vádak szerint hét nap késlekedéssel – figyelmeztette honfitársait a betegségre.
"Nem publikus": az orvosoknak szóltak, a közvéleménynek nem
A Nemzeti Egészségügyi Bizottság 63 oldalas utasítási csomagját az AP amerikai hírügynökség szerezte meg.
Az anyagon a „nem publikus” figyelmeztetés állt, ugyanakkor rendelkezik arról, hogy országszerte azonosítsák a gyanús eseteket, a kórházak készüljenek a lázas betegek fogadására és az orvosok és nővérek viseljenek védőfelszerelést.
Kínai illetékesek még január 15-én is azt mondták a tévében, hogy „alacsony az emberről-emberre terjedő fertőzés lehetősége”.
A kínai kormány többször is tagadta, hogy információt tartott volna vissza és azt mondta: azonnal jelentette a helyzetet a WHO-nak.
Kommentátorok pedig megjegyzik: még ha a hivatalos Peking titkolózott is, Amerikának így is közel két hónapja volt, hogy felkészüljön a világjárványra.