eur:
414.74
usd:
399.1
bux:
79475.79
2024. december 23. hétfő Viktória
Az új koronavírussal fertőzött beteget visznek egy TGV szuperexpresszvonathoz a párizsi Austerlitz pályaudvaron 2020. április 1-jén. Két szerelvénnyel 36 beteget szállítanak el a fővárosból a nyugat-franciaországi Bretagne kórházaiba.
Nyitókép: MTI/EPA/AFP pool/Thomas Samson

Gyógyulásának történetét meséli el egy francia fertőzött

A Jöttem, láttam, győztem latin szállóigét kicsit átalakítva, „Veni, covidi, vici” a címe annak a beszámolónak, amely a Le Point című liberális hetilap internetes kiadásában jelent meg, és amelyet egy 44 éves nizzai vállalkozó írt a koronavírus-fertőzésből való felgyógyulásáról.

E tanúságtétel megjelenése azért említésre méltó, mert a mértékadó média eddig egyszerűen nem közölte, hogy a meggyógyult koronavírusos betegek mitől gyógyultak meg. Az ezzel kapcsolatos híradásokból az derül ki, hogy az orvosok pihenést javasolnak a betegeknek, gyógyszeres kezelés nélkül, és úgy tűnt, számos esetben a fertőzött saját immunrendszere győzte le a vírust.

Igaz, arra is találni utalást, hogy egyes kórházakban azért kipróbálnak „tesztelés alatt álló gyógyszereket is”, de az egy Marseille-i egyetemi kórházat leszámítva, ahol mindenki tudja, hogy hidroxiklorokint és antibiotikumot alkalamaznak, nem árulják el, hogy mit adnak a betegeknek.

Ami nem véletlen, hiszen

a hidroxiklorokin alkalmazása körül az elmúlt hetekben ádáz csatározás alakult ki

Franciaországban. Fővárosi, magas beosztású egészségügyi szakemberek vagy éppen tudósok bírálják azt a Didier Raoult orvospofesszort, aki Marseille-ben, a fertőző betegségekre szakosodott intézetében ezt az eredetileg malária ellen használt gyógyszert alkalmazza a koronavírusos betegek kezelésére.

A világhírű tudós ellen zajló támadásokba a mértékadó média is beszállt, és az utóbbi napokban számos, személyében is lejáratni igyekvő írás vagy riport jelent meg róla.

A több mint 280 ezres példányszámú, az egyebek mellett a Gucci vagy az Yves Saint-Laurent luxusmárkákat birtokló Pinault család 100 százalékos tulajdonában lévő Le Point-ban most megjelent beszámoló tehát

fordulatot jelenthet a csatározásban, sőt akár ellenállásként is felfogható.

Nem mellékesen a lap rendszeres publicistái közé tartozik a francia hatalmi berkeket kiválóan ismerő Bernard-Henry Lévy is, aki néhány napja maga is kiállt Raoult doktor mellett. És az sem elhanyagoltható szempont, hogy a szöveget egy a reklámszakmában dolgozó férfi írta, aki maga is jól ismerheti a belpolitikai hatalmi játszmákat.

A „Veni, covidi, vici” című beszámoló tehát azért érdekes, mert az amúgy meglehetősen jó tollú Florian Lang

érzékletesen írja le, hogy miképpen fertőződött meg valamikor március 10-e körül, milyen tüneteket észlelt magán, és milyen volt a betegsége lefolyása.

Megtudjuk, hogy két nappal az első tünetek jelentkezését követően orvosa paracetamollal és antibiotikummal kezelte, de akkor még nem lehetett tudni, hogy koronavírusos-e vagy sem.

A 44 éves férfi állapota azonban a kezelés ellenére tovább romlott, erős száraz köhögése egyre erőteljesebbé vált, magas láza nem csökkent, kínzó fejfájása nem mérséklődött, miközben újabb két nap után a koronavírusos fertőzés két másik, tipikusnak tartott tünetét is tapasztalta magán: nemcsak a szagokat, de az ízeket sem érezte többé.

A hatodik napon

Kezelőorvosa ekkor, miután megállapította, hogy esetében nincs ellenjavallat, azt tanácsolta, hogy térjenek át a hidroxiklorokin és azithromycin nevű antibiotikum alkalmazására, melyet Didier Raoult javasolt már a járvány kitörése elején.

Florian Lang beleegyezett, elkezdte szedni az új gyógyszereket és

már a második napon jobban érezte magát, negyedik napra megjött az étvágya, mint fogalmaz, visszatért az energiája és az életkedve, a hatodik nap pedig gyógyultnak érezte magát.

A már említett Didier Raoult professzor csapatával egyébként jelenleg is folyamatosan kezeli Marseille-ben azokat a koronavírusos betegeket, akik a fertőzés kezdeti vagy közepesen súlyos tüneteit produkálják, súlyos fázisban ez a gyógyszeres kezelés ugyanis már nem hatékony.

Az eljárás a vírusfertőzöttség mértékét csökkenti, hangsúlyozzák Raoult-ék, így a betegek a kezelést követően többé nem jelentenek veszélyt környezetükre, és a vírus fokozatosan eltűnik a szervezetükből.

Nem csodás gyógyításról vagy csodagyógyszerről van szó,

hanem egy olyan molekuláról, ami működik a koronavírussal szemben, teszik hozzá.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

A magdeburgi tragédiáról, annak társadalmi hatásáról, egy AfD-szimpatizáns szaúdi orvos megítéléséről, valamint a német belpolitikai helyzetről is beszélt Prőhle Gergely volt berlini nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet programigazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában. Bemutatott egy olyan megközelítést, ami megelőzhetővé tenné az ilyen tragédiákat, és valamiféle társadalmi békesség felé is elvezethetne.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Jön a karácsony - Mi történik a piacokon?

Jön a karácsony - Mi történik a piacokon?

Jön a karácsony, vele együtt pedig valóságos adatdömpinggel indul a hét a tőzsdéken. Reggel a magyar makrogazdasági adatok domináltak, de érkezett az Egyesült Királyság Q3-as folyó fizetési mérlege is. Ezt követően Amerikára lesz érdemes figyelni, ugyanis délután a Chicagói Fed-indexe és fogyasztói bizalmi mutatója is publikálásra kerül majd. Ázsiában jó hangulatban telt a kereskedés, Európában eséssel indult a nap, majd kora délutánra kis pluszba fordult az indexek többsége. A magyar tőzsde jelenleg felülteljesítő, a nap kétségkívül legfontosabb tőzsdei sztorija a Gránit Bank részvényeinek debütálása a BÉT-en.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×