eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi

Nigériai robbantások

Nigériában mentőalakulatok kutatják át azoknak az épületeknek a romjait, amelyek a hajnali dupla pokolgépes merénylet nyomán dőltek össze. A hivatalos adatok szerint 118 ember vesztette életét. A robbantásokat az utóbbi időben az iskoláslányok elrablása kapcsán emlegetett Boko Haram terrorszervezet számlájára írják.

A Nigéria központi részén, a muzulmán többségű Észak és a jobbára keresztény Dél között fekvő vidéken található Jos városban a tűzoltók egész éjszaka folytatták a küzdelmet a detonációk által felszított lángok ellen.

Két autóba rejtett pokolgép a hivatalos adatok szerint 118 embert ölt meg - legalábbis ennyi holttestet találtak. Illetékesek azonban elmondták, hogy tovább ásnak a romok között, ami arra utalhat, hogy emelkedhet a piactéri robbantás áldozatainak száma.

Goodluck Jonathan nigériai elnök egyértelművé tette, hogy a Boko Haram iszlámista terrorszervezetet vádolja az atrocitásért és hogy a nigériai kormány "határozottan elkötelezte magát a terror elleni harcra".

Jonathant korábban sok bírálat érte, amiért a kormány csak lassan és erőtlenül reagált azt követően, hogy a Boko Haram emberei elraboltak közel 300 iskoláslányt.

A hét elején még olyan hírek érkeztek, hogy a szélsőségesek megkezdhetik a lányok szabadon engedését, cserébe azért, hogy szervezetük bebörtönzött tagjainak egy részét a hatóságok elengedjék. Ha bebizonyosodik, hogy valóban ők álltak a véres merénylet mögött, akkor az azt jelenti: kegyetlen választ adtak a nigériai kormánynak, amely "totális háborút" hirdetett ellenük.

Hétfőn, egy korábbi autóbombás robbantásban 24 ember halt meg az északi Kano városban.

Sokan azt feltételezik, hogy a terroristák feszültséget akarnak szítani a nigériai keresztények és muzulmánok között és erre a két közösség közötti törésvonalon fekvő Jos város ideális helyszín. A Boko Haram iszlám államot akar létrehozni az országban, ahol a 170 milliós lakosság fele keresztény.

A nigériai kormány a szomszédos országok és a nyugati hírszerzési ügynökségek bevonásával akarja felszámolni a Boko Haramot, amelyet az utóbbi 5 évben több mint 5600 ember haláláért tartanak felelősnek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Még bő 50 napig szerezhetnek indulási jogot az úszók a párizsi olimpiára. Sós Csaba szövetségi kapitány több számban is nagy csatát vár a lehetséges magyar indulók között, ugyanis számonként és nemzetenként legfeljebb ketten indulhatnak az olimpián. Arról is beszélt, hogy a 15 éves Jackl Vivien nemzetközi szintű klasszis lesz a következő időszakban.

Lehet, hogy most a britek átléptek egy határt

Kijev nyugati szövetségesei eddig megtiltották az ukrán erőknek, hogy a nyugatról szállított fegyvereket Oroszországon belüli helyszínek ellen használják
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rendszeresen monitorozza az általános többlethalálozás alakulását idehaza a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Survaillance Központja. A napokban megjelent gyorselemzésükben a járványügyi szakemberek kiemelték: 2023 utolsó heteiben 7% többlethalálozás volt megfigyelhető a 2014-2019-es (vagyis Covid-járvány előtti) évek azonos időszakához képest. Az idősek esetében sajnos ebből a szempontból még súlyosabb volt a tavaly év vége.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×