A George Washington Egyetem klinikájára a múlt héten rosszulléte miatt beszállított, 69 éves Holbrooke-ot szombaton aortaszakadás miatt műtötték meg, ezután az orvosok állapotát stabilnak, de válságosnak minősítették. Helyi idő szerint hétfőn hunyt el Washingtonban.
A nemzetközi diplomáciai életet sokkolta Richard Holbrooke halála. A nagy termetű politikus szókimondásáról és néha nyers modoráról volt ismert. Ezzel tudta viszont elérni 1995-ben, akkor még Bill Clinton megbízottjaként, hogy a boszniai háborús felek kénytelen-kelletlen aláírják a daytoni békeegyezményt.
Holbrooke pénteken, Hillary Clinton amerikai külügyminiszterrel folytatott találkozóján lett rosszul, és ezután hajtottak végre rajta szívműtétet.
Obama elnök korábban azt mondta, "imádkozik a felépüléséért", most arról beszélt, hogy "az amerikai külpolitika egy igazi óriása volt". Az elnök és kormánya éppen a napokban készül arra, hogy kiadja az afganisztáni és pakisztáni amerikai politikai irányvonal elemzését.
A német-zsidó gyökerekkel rendelkező, New York-i születésű Richard Holbrooke 1962-ben, Vietnamban kezdte diplomáciai karrierjét, és az összes demokrata elnök alatt szolgált. A "Buldózernek" és "Dühöngő Bikának" is nevezett Holbrooke Boszniában vált híressé. Egyik megjegyzése szerint nem volt lelkiismeret-furdalása, azért, mert "erkölcstelen dolgokat cselekvő emberekkel" kellett tárgyalnia. "Ha megakadályozod további emberek halálát, akkor nem tettél rossz szolgálatot" - mondta.
Ismert volt róla, hogy a később háborús bűnperbe fogott Szlobodan Miloseviccsel együtt pálinkázott, és az is, hogy keresztnevükön szólították egymást. Arra viszont már nem tudta rávenni Milosevicset 1999-ben, hogy vonja ki a szerb csapatokat Koszovóból.
Korábbi főnöke, Henry Kissinger egykori külügyminiszter egyszer azt mondta róla: "Ha Richard mond valamit, mondj igent rá. Még ha nemet mondasz is, egy idő után egyet fogsz vele érteni, de az út nagyon fájdalmas lesz."
Érdekes módon Holbrooke-nak köze volt huszadik század egyik nagy politikai kiszivárogtatásaként ismert "Pentagon-anyagokhoz". A médiához került belső tanulmányban azt írta: a vietnami háború inkább szól Amerika presztízsének megőrzéséről, mint a kommunizmus megfékezéséről.
Holbrooke stílusát Obama is értékelte, aki röviddel 2009-es megválasztása után afganisztáni és pakisztáni különmegbízottnak nevezte ki. Ezzel elemzők szerint gyengítette egykori riválisa, Hillary Clinton külügyminiszer mandátumát, de megjegyezték: ha Clinton nyerte volna az elnökválasztást, Holbrooke lett volna a külügyminiszter.
Stílusa miatt nem mindenki szerette Washingtonban. Õ volt az egyetlen, aki két terület - Kelet-Ázsia és Európa - felelőseként is elérte külügyminisztériumban a helyettes államtitkári rangot. Volt az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete is.
Holbrooke nem válogatta meg szavait, amikor az afgán kormányon belüli korrupcióról beszélt, ennek ellenére Hamid Karzai elnök is méltatta és részvétét nyilvánította.
Holbrooke Magyarországhoz is kötődödött: felesége ugyanis Kati Marton magyar származású újságíró.
Szia, Anya! – új átverés terjed itthon, mutatjuk, mire kell figyelni