Oroszország európai részének központi területein, de még Szibériában sem volt emberemlékezet óta ennyire meleg, mint most.
A kánikula akkora területen pusztította el a termést, mint egész Portugália - jegyezték meg a hírügynökségek. Voronyezsben és környékén repülőgépekről szórt vízzel oltották a lángoló épületeket, miközben a földön tűzoltók és önkéntesek küzdöttek a lángokkal.
A városi kórházból 800 beteget kellett evakuálni, amikor a lángok elérték Voronyezs határát. Több száz gyereket vittek biztonságos helyre a szintén a város közelében található nyári táborokból. A levegőt sűrű füst ülte meg, ami megnehezítette a látást.
Az éjszaka folyamán legkevesebb öt ember meghalt - köztük egy tűzoltó - és több mint 500 ember veszítette el az otthonát. Nyizsnyij Novgorod környékén 550 ház égett le. A Moszkvától délre fekvő rjazanyi területen 1000 embert kellett evakuálni. Becslések szerint Oroszország-szerte 86 ezer hektáron égnek a mezők és erdők.
A forró nyarak Oroszországban sem szokatlanak, de Moszkvában csütörtökön rekordhőmérsékletet mértek. A hőmérő higanyszála majdnem elérte a 38 fokot.
A fővárosiaknak azt javasolták, hogy ne menjenek munkába, maradjanak otthon. A légszennyezés a város egyes részeiben a megengedett határérték tízszerese, ezért a lakosokat felszólították, hogy az utcán viseljenek maszkot. Moszkva egyik legnagyobb szökőkútját úszómedenceként használják, vannak olyanok, akik ruhástól ugranak a vízbe. Illetékesek szerint a város környéki mocsarakban és erdőkben égő tüzek még a kánikula elmúltával is szennyezhetik a levegőt.
Moszkvát sok lecsapolt mocsár veszi körül, amely a forróságban könnyen meggyullad. Környezetvédők szerint a 2002-es nagy szmog több száz ember halálát okozta.
Nem természetes okból volt földmozgás Budapest határában - itt a magyarázat