Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
Nyitókép: Gubyk László / Facebook

Robert Fico szerint a szlovák-magyar együttélés fontos a stabilitás szempontjából

„A szlovák-magyar együttélés kérdése már nem politikai téma, ami választási kampányok része lenne” – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök, miután hétfőn hivatalában látta vendégül a Magyar Szövetség elnökét és a felvidéki magyar párt alelnökét.

Robert Fico szlovák kormányfő hétfőn a kormányhivatalban fogadta Gubík Lászlót, a Magyar Szövetség elnökét és Őry Pétert, a párt alelnökét.

A találkozón két téma került szóba:

  1. az önkormányzatok finanszírozásának kérdése, mellyel kapcsolatban a párt aláírásgyűjtésbe kezdett, és tízezer aláírással adta le a petíciót a pénzügyminisztériumban. A Magyar Szövetség a törvény átdolgozását kéri, a magassági kvóta és a nagysági szorzó eltávolítását szeretnék elérni
  2. a szlovák államnyelvtörvény tervezett módosítása, amely abban a formában, ahogy néhány hete kiszivárgott a kulturális minisztériumból, különösen hátrányosan érintené a Szlovákiában élő nemzetiségeket, mindenekelőtt a magyarokat. Korlátozná például a kisebbségi nyelvhasználatot a tömegközlekedésben vagy a postán, emellett jóval magasabb büntetéseket szabnának ki a törvényszegőkkel szemben.

Őry Péter, a Magyar Szövetség alelnöke a napunk.sk hírportálnak a találkozót követően elmondta, a miniszterelnök megerősítette, amit korábban már Juraj Blanár külügyminiszter és Peter Žiga parlamenti alelnök is jelzett, hogy

a kormány nem szándékozik olyan lépést tenni, amely hátrányosan érintené a kisebbségi nyelvhasználatot.

Őry Péter szerint ez azért is előrelépés, mert így már miniszterelnöki szinten kaptak garanciát arra, hogy ha a nyelvtörvény módosítása sértené a kisebbségi jogokat, akkor Robert Fico nem fogja azt jóváhagyatni a kormánytagokkal.

Gubík László pártelnök közölte a kormányfővel, hogy a szlovákiai magyarok jogainak és jólétének kiterjesztése számukra az első, emellett elkötelezett hívei a magyar-szlovák békés együttélésnek, és kifejezetten támogatják a két kormány eredményes együttműködését, ami elemi érdeke a felvidéki magyarságnak is.

Robert Fico a találkozó után a közösségi oldalán írt bejegyzésében úgy fogalmazott, hogy a szlovákok és a Szlovákiában élő magyarok békés együttélése egzisztenciálisan fontos az ország stabilitása szempontjából.

„Szlovákia miniszterelnökeként tisztában vagyok azzal, hogy a Szlovákiában élő magyar nemzetiségű állampolgárokkal és a magyar politikai képviselettel azonos állásponton vagyunk az olyan kérdésekben, mint a szuverén külpolitika, az illegális migráció elleni küzdelem és mindenekelőtt az ukrajnai béke” – jegyezte meg Robert Fico.

A miniszterelnök leszögezte, hogy a szlovák-magyar együttélés kérdése már nem politikai téma, ami választási kampányok része lenne. Úgy fogalmazott, nagyra értékeli az Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel folytatott „baráti és konstruktív” párbeszédet.

Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
Bécs vagy London példáját kellene követnie Budapestnek a fővárosi önkormányzat és a kerületek viszonyában?

Bécs vagy London példáját kellene követnie Budapestnek a fővárosi önkormányzat és a kerületek viszonyában?

A főváros kétszintű önkormányzatisága miatt Budapest ma 24 irányba húz, azonban ezen rendszer reformja politikailag érzékeny kérdés, hiszen 24 választott önkormányzat jogköreit, forrásait és érdekeit érinti. A napi konfliktusok mögött azonban világos várospolitikai tét áll: a feladatokat, a forrásokat és a felelősségeket úgy kell újrarendezni, hogy a helyi képviselet és a városrészek identitása megmaradjon, miközben a főváros visszakapja az egységes városi működéshez szükséges stratégiai és koordinációs eszközeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×