Az új jogszabály hat hónapos "felvilágosító kampányt" követően, jövő tavasszal lép hatályba, és 150 euróra, mai árfolyamon több mint 40 ezer forintra bünteti azokat, akik nyilvános helyen elfedik az arcukat.
Azokat a személyeket pedig, akik a nőket ilyen ruhadarab viselésére kényszerítik, hat hónap börtönnel és 30 ezer eurós, közel 8,5 millió forintos pénzbírsággal sújthatják. A büntetési tétel a duplájára emelkedik abban az esetben, ha az áldozat kiskorú.
Bár a női testet és arcot teljesen eltakaró, burkának vagy nikábnak nevezett fátyol betiltását a jobboldal vitte végig az ellenzéki szocialisták folyamatos tiltakozása mellett, érdemes emlékeztetni, hogy a problémát egy kommunista önkormányzati képviselő vetette fel még tavaly szeptemberben, aki akkor aggasztónak nevezte a nagyvárosokban egyre inkább terjedő jelenséget.
A Fillon-kormány tagjai már a vita elején úgy vélték, hogy az ominózus ruhadarab viselése nem egyeztethető össze a francia köztársaság értékeivel, abban ugyanis a nők megalázását és alávetettségét látták.
Érdekes módon a más, nőket érintő kérdésekben olykor kifejezetten radikális feminista szervezetek a vitában alig vettek részt. Ez alól egyedül a kormány álláspontját támogató "Sem prostituáltak, sem alávetettek" nevű női jogvédő egyesület képezett kivételt, melynek képviselőit egyébként néhány hónapja egy Párizs környéki nyilvános vitán a burka viselésének támogatói csaknem megvertek.
A szabályozás ellenzői úgy vélik, hogy az új jogszabály további hátrányos megkülönböztetéseket fog szülni, ám az igazságügyi minisztérium szerint a szöveg támadhatatlan. Abban ugyanis szó szerint nem a burka viselését tiltják meg, hanem az arc elfedését. A kormánypárti képviselők annyira biztosak a dolgukban, hogy frakcióvezetőjük bejelentette: a kétségek eloszlatása végett előzetes normakontrollt kérnek az Alkotmánytanácstól.
Nem természetes okból volt földmozgás Budapest határában - itt a magyarázat