Jerome Kerviel, a 33 éves ex-bróker, aki két éve hatalmas pánikot okozott a nemzetközi piacokon, elegáns öltönyben jelent meg a párizsi igazságügyi palotában megkezdődött perének tárgyalásán és máris főnökeit vádolta okolta azért, mert majdnem bedöntötte a Societé Génerale-t.
Elöljáróim bátorítottak - mondta. - Néha különösen fárasztó volt a munka, reggel héttől este tízig tartott, gyakran ünnepnapokon is dolgoztam és csak azért álltam le, hogy megegyek egy szendvicset - mesélte a zsúfolásig megtelt teremben.
2008 januárjában bombaként robbant a hír, hogy Kerviel 4,9 milliárd eurós veszteséget produkált a banknak, gyakorlatilag azzal, hogy rosszul fogadott a nemzetközi részvényárfolyamok mozgására. A renegát bróker ezt el is ismerte, ügyvédje szerint azonban nem egyedül ő a hibás. A banknak látnia kellett, hogy a bukás előtt Kerviel milyen csillagászati profitot termelt neki - mondta.
A bíróságon felolvasták Kerviel, és a SocGen volt befektetési főnöke, Jean-Pierre Mustier egyik beszélgetésének leiratát is. "Ha nyertél nekünk 1,4 milliárd eurót, akkor nagyon jó vagy. Amit tettél, az fájdalmas volt, de nem nagy ügy" - olvasható a dokumentumban.
A brókert öt év börtönre, és 375 ezer euró pénzbüntetésre ítélhetik, ha bűnösnek találják a bizalom megrendítése, informatikai visszaélés és hamisítás vádjaiban. A banknál éves fizetése prémiumával együtt 100 ezer euró volt.
A per iránti érdeklődés olyan hatalmas, hogy több száz újságíró érkezett Párizsba külföldről. Az eljáró bíró megtiltotta a hírek gyors továbbítására alkalmas Twitter oldal használatát a teremben.
A per sokak számára azért érdekes, mert a történteket úgy látják, mint bizonyítékot a pénzügyi befektetői ágazat túlzott kockázatvállalására, amely elvezett a milliók számára fájdalmas pénzügyi válsághoz. A közvélemény egy része tehát azt várja, hogy "a kapitalista rendszer kulturális hibájáról" is ítéletet mondanak-e, vagy csak egyetlen ember felelőtlenségéről - mondta egy kommentátor a Reutersnek.
Daniel Bouton, a Societé Génerale tavaly lemondásra kényszerült elnöke nem volt hajlandó megjelenni a peren és írásos tanúvallomást tesz. A bank azt állítja, hogy Kerviel egyedül cselekedett, és "példás büntetést" kért rá.
Ezért állt le a Déli pályaudvar