A kutatók a jelenséget továbbra is magas születési aránnyal magyarázzák, annak ellenére, hogy az tavaly 0,9 százalékos csökkenést mutatott az azt megelőző évhez képest. A születési-halálozási arány azonban még így is rendkívül pozitív: tavaly összesen 821 ezer újszülött jött a világra, miközben az elhalálozások száma 546 ezer volt.
Bár a francia nők termékenysége enyhe visszaesést mutat a 2008-as csúcshoz képest - akkor ugyanis a száz nőre számított születések száma meghaladta a szimbolikusnak tartott kétszázat -, a 2009-ben mért, száz nőre eső 199 gyermek továbbra is kiemelkedőnek számít az uniós átlaghoz képest.
A közzétett adatokból a fentiek mellett az is kiderül, hogy tovább emelkedett a házasságon kívül született gyermekek száma, arányuk 2009-ben elérte az 53 százalékot, ami 2008-hoz viszonyítva fél-, 1994-hez képest viszont 16 százalékos növekedést jelent.
Ami nem meglepő, hiszen a házasságkötések száma éve óta csökkenő tendenciát mutat - tavaly 3,5 százalékos volt a visszaesés -, ráadásul azok, akik az együttélésnek ezt a formáját választják, egyre később szánják rá magukat a lépésre. A házasságot kötő férfiak átlagéletkora immár meghaladja a 31,5 évet, a nőknél pedig közelíti a 30-at.
Mindezzel párhuzamosan folyamatosan emelkedik azoknak a pároknak az aránya, akik egyszerű élettársi szerződéssel - hivatalos nevén és szó szerinti fordításban "polgári szolidaritási paktummal" - kötik egymáshoz magukat. Számuk 2009-ben nem kevesebb, mint húsz százalékkal emelkedett, de Franciaországban még így is több a hagyományos házasságkötés, mint a szolidaritási paktum: az előbbiek száma tavaly 256 ezer volt, az utóbbiaké pedig 175 ezer.
Újfajta bűncselekménytípus jelent meg Ferihegyen, léptek a rendőrök