eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma

Kinek van joga Allahot emlegetni?

A maláj kormány továbbra is azt mondja, helyes döntés volt, hogy megtiltotta a nem muzulmán lakosok számára az "Allah" szó használatát. A névvita miatt sorozatban a kilencedik keresztény templom ellen történt támadás, ugyanis egy bíróság érvénytelenítette a kormány döntését.

Újabb templomot ért támadás Malajziában egy külföldről nézve nehezen követhető vita miatt. A döntő többségében muzulmán országban sok kisebbség, így vallási kisebbség is "Allah" néven emlegeti istent. Ezt azonban a kormány megtiltotta nekik, majd egy bírósági végzés feloldotta a tilalmat. Malajziában a többségi malájok mellett indiaiak és kínaiak élnek.

Pénteken támadások sorozata indult meg a keresztény templomok ellen. Az Allah nevet a Közel-Keleten és a világ legnépesebb muzulmán országában, Indonéziában is használják a keresztények. A belügyminisztérium vezető illetékese azonban azt mondta: a malájok mások, mint a többi muzulmán.

A vita azt követően mérgesedett el, hogy a Herald nevű helyi katolikus lap kampányolni kezdett azért, hogy maláj nyelvű kiadásában az Allah nevet használhassa. A malajziai keresztények évszázadok óta így emlegetik Istent. Közbeszólt azonban a politika: a kormánypárt, amely az ellenzéki Iszlám párttól akar szavazókat elhódítani, azt hangoztatja, hogy a szót csak a muzulmánok használhatják. Az érv az, hogy ha mások is így nevezhetik Istent, akkor az, úgymond, összezavarja a muzulmánokat, és arra bátoríthatja őket, hogy például kikeresztelkedjenek. A gyakorlat tiltott Malajziában.

A legfelsőbb bíróság a politikai nyomás ellenére a Herald javára döntött szilveszterkor. Ezt követően a hétvégén Molotov-koktélokat kezdtek dobálni és fekete festékkel kenték össze a templomokat, és több épületnek betörték az ablakát.

A legutóbbi támadás egy olyan templom ellen történt, ahol maláj nyelven tartják a miséket, Istent pedig Allah néven említik. A fenyegetés ellenére a hívők megjelentek a vasárnapi istentiszteleteken. A tilalmat forszírozó kormány közölte: nem tűri el a vallási kisebbségek elleni támadásokat.

Malajzia 28 millió lakosának közel egytizede keresztény. Az országban már korábban is voltak viták a többségi muzulmánok és a kínai és indiai származású lakosok között, akik attól tartanak, hogy túlságosan megerősödik az iszlám befolyása a mindennapi életben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

A 3 éves bérmegállapodást egyszerre tartja ambiciózusnak és a munkavállalók szempontjából kompenzációnak a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége. A munkaadói oldal kigazdálkodhatónak tartja 2025-re az egyszámjegyű minimálbér- és garantált bérminimumemelést, de azt azért jelezték, hogy főleg a kisebb vállalkozásoknál igencsak sok cég szűnt meg az elmúlt 2 évben. Szerintük egyértelműen a kisebb vállalatok voltak ennek az időszaknak a vesztesei. A munkaadói oldalon úgy látják, hogy a magyar piac elsősorban a termelékenység növelésével tudná jobban megtartani a munkaerőt, nem pedig a jelentős minimálbéremeléssel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×