eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Nyitókép: Pixabay

Kozmikus sugárzás segítségével derülhetnek ki a legismertebb piramis titkai

Nagy teljesítményű teleszkópra gyűjtenek a kutatók, mellyel a gízai nagy piramis belső felépítését térképeznék fel.

A titkos kamrákat "nyithatná meg" az űrből érkező energetikai részecskéket használó teleszkóp: ennek segítségével a piramis belsejébe is beláthatnának a kutatók, így fény derülhetne arra, mi rejlik a belső kamrákban, írja az NBC News.

A 138 méter magas gízai Nagy Piramis a legmagasabb a Gízában található piramisok közül, egyben az ókori világ hét csodája közül az egyetlen, amelyet még ma is megtekinthetünk. A feltérképezésére szánt teleszkóp a tervek szerint százszor olyan érzékeny lenne, mint a korábbi legjobb műszer, melyet alkalmaztak.

A müonok folyton körülvesznek minket

A teleszkóp kozmikus sugárzású müonokkal pásztázná a piramist: ezek olyan nagy energiájú részecskék, amelyek akkor keletkeznek, amikor a világűrből érkező kozmikus sugárzás lezúdul és összeütközik a Föld légkörében lévő atomokkal.

"Ez egyfajta természetes sugárzás. A kozmikus sugárzás müonjai állandóan becsapódnak a bolygó felszínére, most is áthaladnak rajtunk" - mondta Alan Bross, a projekt vezetője.

A müonok a röntgensugárzásnál hatékonyabban képesek áthatolni szilárd tárgyakon, lehetővé téve a tudósok számára, hogy olyan szerkezetekbe is bepillantsanak, amelyek normális esetben áthatolhatatlanok. Ahogy a müonok a piramison keresztül haladnak, a részecskék kölcsönhatásba lépnek a különböző anyagokkal – gránittal, mészkővel vagy a nyitott üregben lévő levegővel –, és eltérítik energiájukat és fényüket. A kutatók a mérések segítségével

részletes térképeket készíthetnek

a piramis belsejéről.

Már használták a technikát ezen a piramison

A gízai Nagy Piramist feltehetően az i. e. 26. században uralkodó Khufu fáraó kérésére építették. Luis Alvarez fizikus a hatvanas évek végén vetette fel először az ötletet, hogy a piramist a kozmikus sugárzás segítségével vizsgálják meg. Alvarez és csapata két év alatt a piramis mintegy 19 százalékát vizsgálta meg, de az Amerikai Fizikai Társaság szerint nem találtak korábban fel nem fedezett kamrákat az ikonikus építmény belsejében.

A müon-technikát 2017-ben ismét alkalmazták a ScanPyramids nevű különálló projekt részeként, amely az elmúlt évek egyik legjelentősebb felfedezését hozta a helyszínen: egy nagy, rejtett üreg létezését.

A rejtélyes, Nagy Ürességnek nevezett elem rendeltetése még mindig ismeretlen.

Ezekre az eredményekre építve szeretnének egy fejlettebb teleszkóppal több és jobb képet készíteni most a kutatók. Nem kizárt, hogy így majd kiderül, mire használták az ominózus nagy kamrát, és hogy mi van benne, már ha valami található belsejében.

Sok pénzt kell rá gyűjteni

A régészek korábban már megtalálták a királyi kamrát, nagyjából a piramis közepén, és egy kisebb királynői kamrát is a közelben. A piramis belső szerkezetének sok más részletét azonban nem ismerik jól, mondta Bross.

Az új müondetektorokat legfeljebb nyolc szabványos konténerben építenék be, azokat a piramis alapjának eltérő pontjain helyezném ki, és három hónapig működtetnék őket áthelyezés előtt. Három évig kellene ahhoz adatot gyűjteni, hogy a teljes piramist fel tudják térképezni.

A teljes projekt költsége mintegy 5-10 millió dollár,

ami sok, de amennyiben a távcsőrendszer elkészül, az más régészeti projektekben is használható lesz. A Királyok völgyében például eddig fel nem fedezett sírok feltárására lehet alkalmas.

Címlapról ajánljuk
Újabb magyar orvosi szenzáció: rákgyógyszert fejlesztenek a melanoma ellen

Újabb magyar orvosi szenzáció: rákgyógyszert fejlesztenek a melanoma ellen

Sikerült kidolgozni egy olyan célzott terápiát a melanoma kezelésére, amely jelentős hatékonyságot mutat – mondta az InfoRádióban az Országos Onkológiai Intézet tudományos igazgatója. Nagy Péter ugyanakkor figyelmeztetett: akár tíz évet is igénybe vehet az új gyógyszer kifejlesztése, és jelenleg még nagyon hamar elveszíti a hatékonyságát az eljárás.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Kongatják a vészharangot: halálos vírus mutálódott, új világjárvány robbanhat be?

Kongatják a vészharangot: halálos vírus mutálódott, új világjárvány robbanhat be?

Az elmúlt napokban bejárta a sajtót a hír, miszerint egy kanadai tinédzser kritikus állapotban került kórházba, miután madárinfluenzával (H5N1) fertőződött meg. Az elsősorban a baromfi és szarvasmarha-állományokban jelen lévő vírus korábban is fertőzött már meg embereket, azonban a jelenlegi eset kivizsgálását követően a kutatók megállapították, hogy a fiatalt annak egy olyan, mutálódott változata fertőzhette meg, amely potenciálisan egy emberekre veszélyesebb változat lehet. A madárinfluenza vírusról már korábban is azt tartották a kutatók, hogy ha az képes lenne emberről emberre átterjedni, akár egy következő világjárványt is kirrobanthat, így a szakemberek most nagy figyelmet szentelnek a kanadai esetnek. A kutatók szerint nincs bizonyíték arra, hogy a tinédzser a vírust egy másik embertől kaphatta meg, még nem találták meg a fertőzés forrását. Cikkünkben összeszedtük, mit mondanak a szakértők, kell-e tartani egy következő pandémiától?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×