eur:
414.17
usd:
393.71
bux:
77690.26
2024. december 3. kedd Ferenc, Olívia
2019. május 27-én a nepáli Namche Bazarban készített kép a világ legmagasabb hegyéről, a Csomolungmáról, európai nevén Mount Everestről. 2020. december 8-i sajtóhírek szerint Kína és Nepál megállapodott a hegy hivatalos magasságáról, amely 8848,86 méter lett. Kína évek óta próbálta megmérni a hegycsúcsot, de az expedíciókat többször meghiúsította a rossz időjárás.
Nyitókép: MTI/EPA/Narendra Sresztha

Érdekes rekord a Mount Everesten

Elhelyezték a világ legmagasabban működő automata meteorológiai állomását a Mount Everesten.

A 8830 méteres magasságon felállított állomás segítségével a hegyen lévő jégsapkák változását tudják vizsgálni. A kutatás hozzájárulhat a globális felmelegedés elleni küzdelemhez – írta a hirado.hu az M1 Híradója alapján.

A szerkezetet egy kínai kutatócsoport vitte fel a Csomolungmára, 8830 méteres tengerszint feletti magasságra. A megfigyelőállomás azért is különleges, mert

ez az első, amely precíziós radar segítségével méri a jégsapkák olvadását és a hóréteg vastagságát a bolygó legmagasabb hegyén.

A Tibeti-fennsík vizsgálata ráadásul több szempontból is fontos, ez a forrásvidéke Ázsia több hatalmas folyójának is, és a térség éghajlatának változása az egész bolygóra kihat.

A kutatók az immár kilencedik kínai Mount Everest-szondával azt is vizsgálják, hogy az emberi szervezet hogyan képes alkalmazkodni az extrém körülményekhez a magaslati területeken. Elemzik a levegőben megtalálható részecskéket is. Ezek segítségével szeretnék ugyanis megérteni az Everest levegőjének öntisztító folyamatait. Az automata időjárási állomások továbbá a hegymászóknak is fontos adatokat szolgáltatnak.

Ez most a világ legmagasabban működő automata meteorológiai állomása. Az előző csúcstartó berendezést még 2019-ben állította fel egy brit és amerikai kutatókból álló csoport a Csomolungma, vagy ismertebb nevén Mount Everest déli oldalán, 8430 méteres magasságban.

Címlapról ajánljuk
Obama és Merkel újra tárgyalt, és nem mondott ki két nevet

Obama és Merkel újra tárgyalt, és nem mondott ki két nevet

Az elmúlt két évtized nemzetközi politikájának fő alakítói voltak. Angela Merkel 2005 és 2021 között volt Németország kancellárja, míg Barack Obama 2009 és 2017 között az Egyesült Államok elnöke. Ezúttal már "civilként" Washingtonban találkoztak Merkel könyvének amerikai bemutatóján.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.04. szerda, 18:00
Orbán Gábor
a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója
Nagy a feszültség Dél-Koreában, erőszakkal fenyeget a válsághelyzet

Nagy a feszültség Dél-Koreában, erőszakkal fenyeget a válsághelyzet

A dél-koreai elnök rendkívüli szükségállapotot és katonai törvénykezést hirdetett, azzal vádolva a fő ellenzéki pártot, hogy szimpatizál Észak-Koreával, és irányítása alatt tartja a parlamentet. A váratlan döntés hátterében az áll, hogy az elnök pártja és az ellenzéki Demokrata Párt között konfliktus alakult ki egy költségvetési törvényjavaslat miatt. Az ellenzék parlamenti szavazással próbálta megakadályozni a szükségállapot kihirdetését, közben tüntetők és rendőrök összecsaptak, és helikoptereket vezényeltek a parlament épülete fölé. Az ellenzék vezetője arra figyelmeztetett, hogy a katonaság akár képviselők letartóztatására is készülhet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×