Az Oxford University Press szerint az idei év szava a "brain rot", ami magyarul nagyjából annyit tesz: agyrohadás. A szó napjainkban a közösségi média tartalmainak korlátlan és értelmetlen fogyasztására utal - írja a The Guardian cikke nyomán a hvg.hu.
Az Oxford szótár szerint a brain rot definíciója a következő:
"Egy személy mentális vagy szellemi állapotának feltételezett romlása, különösképpen a közönségesnek vagy kihívást nem jelentőnek tekintett (elsősorban internetes) tartalmak túlfogyasztásának következtében".
A kifejezés emellett olyasmire is használható, ami felételezhetőleg hozzájárulhat a már említett szellemi romláshoz.
Meglepő lehet, de annak ellenére, hogy a szó 2024-ben vált felkapottá, egyáltalán nem új, ugyanis már 1854-ben szerepelt David Thoreau amerikai író Walden című könyvében, ez az első feljegyzett említése a szónak. Az Oxfordi Egyetem kutatói 37 ezer leadott szavazat alapján állapították meg a brain rot-ot győztesnek.
Casper Grathwohl, az Oxford Languages igazgatója elmondta, hogy a brain rot a virtuális élet érzékelt veszélyeire utal, azt pedig lenyűgözőnek nevezte, hogy a szó elsősorban a Z és az alfa generációk körében terjedt el, miközben éppen a főképp általuk előállított digitális tartalmakra utal.