Engedélyezte az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) az első, szájon át bevehető koronavírus elleni gyógyszer használatát az Európai Unióban. "A készítményt az első tünetek megjelenése után kell szedni, és nem helyettesíti az oltást" - hangsúlyozta az InfoRádiónak Mátyus Péter gyógyszerkutató, az MTA doktora.
Egy ideig két koronavírus elleni készítményről volt szó.
"A molnupiravir és a paxlovid azért jelentett nagy előrelépést a kutatás-fejlesztés szempontjából, mert ezek orális alkalmazással is hatásos készítmények. A preklinikai és klinikai vizsgálatok ezt alátámasztották, és ennek nyomán először az Egyesült Államokban a gyógyszerhatóság (FDA) úgynevezett veszélyhelyzeti alkalmazási engedélyt adott mind a két szer számára" - ecsetelte Mátyus Péter.
A szerekkel kapcsolatos várakozás az volt, hogy megakadályozzák a kockázati csoportokba tartozók súlyos állapotba kerülését.
Ezek után döntött az EMA az egyik szer engedélyezéséről, és egy
"feltételes piacosítási engedélyezéssel bocsátották útjára a paxlovidot"
- közölte.
Aláhúzta, az amerikai publikációk részletesen kitérnek arra, hogy a paxlovid alkalmazása mivel járt oltott és oltatlan páciensek esetében, és az omikronnal szembeni hatásosságát a molnupiravirnak és a paxlovidnak, de a remdesivirnek is igazolták.
A szabályok szerint a paxlovid már Magyarországon is elvileg hozzáférhető, hogy a gyakorlatban ez mikor fog megtörténni, az szerinte attól fog függni, "hogy hogyan áll rendelkezésre" a szer.
"A tünetek megjelenését követően 5 napon belül kell alkalmazni, szájon át bevéve, rövid ideig, összesen 5 napig, és nem hospitalizált betegeken. Csak igazoltan covidos betegek kaphatják" - mondta még Mátyus Péter.