eur:
409.87
usd:
376.1
bux:
74396.03
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pexels

A metaverzum lehet virtuális életünk új platformja

A Facebook tízezer uniós dolgozóval fejlesztené tovább metaverzumát a következő öt évben, melynek felelősségteljes létrehozására 50 millió dolláros alapot hozott létre: jobb, ha megismerjük, mi fán is terem ez a fajta virtuális világ.

Tíz-tizenöt év alatt jöhet létre Mark Zuckerberg birodalmának becslése szerint a virtuális világ, melyről a BBC cikke szerint sokan úgy beszélnek, mint az internet jövőjéről. A virtuális tér, amelyben az emberek avatárjaik képében élhetnek át élményeket amellett, hogy ugyanitt dolgoznak és kommunikálnak, afféle virtuális valóság 2.0-nak tűnhet elsőre, de vannak, akik sokkal többet látnak mögé, azt mondva, olyan a metaverzumot a virtuális valósággal összehasonlítani, mintha a legkorszerűbb okostelefonokat és a mobiltelefónia hőskorának féltégla méretű mobiltelefonjait vennénk egy kalap alá.

A metaverzumot először is nem számítógép előtt ülve használjuk, hanem headsettel, és a virtuális valósággal ellentétben itt nemcsak játszhatunk, hanem gyakorlatilag bármit megtehetünk, amit a valóságban is. A legtöbb elképzelés szerint háromdimenziós avatár képvisel majd minden használót ebben az univerzumban – de ezek még csak elképzelések.

Ettől lett most izgalmas

Tény, hogy a metaverzumhoz hasonló elképzeléseket időnként felkapják, majd a fejlesztésük ismét lelassul: most ugyanakkor egy techóriás fektet be elképzelhetetlenül nagy mennyiségű pénzt a kiépítésébe, így, mivel valóban az internet jövőjének tűnik a koncepció, senki sem szeretne kimaradni belőle. Ráadásul most először tűnik úgy, hogy a legmerészebb elképzelések megvalósításához szükséges technológia is elérhető már, így talán nem marad álom a metaverzum sem.

A Facebook prioritásainak egyikévé tette a metaverzum kiépítését. Nagyon sokat fektetett be az Oculus saját virtuálisvalóság-headsetje fejlesztésébe, és alkalmazásokat is készített mind munka, mind szórakozás céljából a virtuális valóságba integrálva. A Facebook szerint

nem egy cég és nem egyik napról a másikra fogja a metaverzumot kiépíteni,

legalább egy évtized kell ehhez.

Sokan hisznek benne

Ráadásul Zuckerberg nincs egyedül érkelődésével. A Fortnite-ot is fejlesztő Epic Games vezetője, Tim Sweeney régóta beszél a metaverzum jelentőségéről, a Fortnite világában pedig már koncerteket és egyéb eseményeket is megtartott. A Unity, egy 3D fejlesztési platform digitális ikrekbe – a valós világ digitális másolataiba–- fektet be, az Nvidia pedig Omniverse néven 3D-s virtuális világok összekapcsolására szolgáló platformot épít.

Hiba lenne ugyanakkor azt hinni, a metaverzum a játékról szól.

A Facebook Workplace nevű munkahelyi meetingekre szolgáló applikáción és Horizons nevű szabadidő eltöltésére alkalmas téren is dolgozik, de Sweeney szernt az is lehetséges, hogy a jövőben új autónkat a metaverzumban próbálhatjuk ki először, illetve a megvásárolni kívánt ruhákat is avatárunk próbálja majd fel helyettünk.

A technológia készen áll

A virtuális valóság nagy utat tett meg az elmúlt években, a csúcskategóriás headsetek révén az ember a játékok terében érezheti magát, miközben egy virtuális világban mozog. Ezek az eszközök a VR-játékosok körében is egyre elterjedtebbé váltak. Az NFT-k iránti érdeklődés robbanásszerű növekedése, amely módot adhat a digitális javak tulajdonjogának megbízható nyomon követésére, rámutathat arra, hogyan működne a virtuális gazdaság. A fejlettebb digitális világoknak pedig jobb, következetesebb és több mobilkapcsolatra lesz szükségük – ez az 5G bevezetésével megoldódhat.

Egyelőre azonban minden a kezdeti stádiumban van. A metaverzum evolúciója – ha egyáltalán megtörténik – a következő évtizedben, vagy talán még tovább fog zajlani a techóriások között.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×