eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
2020. november 9-én közreadott kép a Pfizer multinacionális gyógyszergyártó cég logójáról a vállalat New York-i székházában 2015. november 23-án. A  Pfizer és a német Biontech közös közleménye szerint kilencven százalékban hatásos lehet az általuk kifejlesztett kísérleti oltóanyag a koronavírus ellen, miután befejezték a vakcinával végzett klinikai kísérletek utolsó, harmadik fázisát. Azonban felhívják a figyelmet, hogy ez nem jelenti még azt, hogy küszöbön áll a vakcina tömeges, kereskedelmi forgalmazása.
Nyitókép: MTI/AP/Mark Lennihan

Hamarosan kiderül, mennyire hatékony a Pfizer új gyógyszere

A szájon át szedhető antivirális szer korai klinikai tesztjeit az USA-ban végzik, a proteáz inhibitorok közé tartozik: olyan enzimeket gátol, melyek a vírus szaporodásához szükségesek.

Más vírusok, mint a HIV vagy a hepatitis-C kezelésében is használnak már a PF-07321332 kódnév alatt tesztelt proteáz inhibitorhoz hasonló készítményeket. Az orálisan szedhető gyógyszer mellett egy intravénásan beadható proteáz inhibitor korai klinikai tesztjeit is végzi. A PF-07304814 névvel illetett szer kísérletébe kórházban ápolt betegeket vontak be, írja az NBC.

"A koronavírus-járvány leküzdésének érdekében szükség van megelőzésre vakcinák által és kezelésre is azoknak, akiket a vírus megfertőzött. Arra való tekintettel, hogyan mutálódik a vírus és mekkora hatása van a világra, valószínű, hogy

a terápiás lehetőségek fontossága is jelentős

lesz a pandémia idején és azt követően is" - nyilatkozta a kísérletek kapcsán Mikael Dolsten, a Pfizer vezető kutatója.

A Pfizer nevéhez fűződik már egy koronavírus elleni oltás, ám az egészségügyi szakértők úgy gondolják, oltások mellett gyógyszerek garmadájára is szükség lesz ahhoz, hogy legyőzhessük a patogént.

A klinikai teszteket megelőző laborvizsgálatok eredményei alapján a kutatók azt mondják, a gyógyszer hatásos antivirális tevékenységet tudott kifejteni a vírussal szemben. Ez a szer az első szájon át szedhető proteáz inhibitor, amelyet a koronavírus ellen bevethetőként tesztelnek.

Mivel a gyógyszer szájon át szedhető, adható lehet azok számára, akik nemrég fertőződtek meg a vírussal, és nem igényelnek kórházi kezelést.

A kutatók reménye szerint a szer képes lesz megelőzni a kórházi kezelés szükségességét azáltal, hogy nem enged súlyos lefolyást a betegségnek.

A Pfizer április hatodikára ígér további részleteket a szerrel szemben.

Jelenleg kórházon kívüli ellátás keretében a favipiravir nevű antivirális szerrel, illetve antitestkoktéllal kezelik a koronavírusos betegeket. Vérplazmaterápia otthoni, illetve kórházi kezelés esetén is kapható, de ennek hatékonysága vitatott. A kórházban ápolt betegeket ma szteroidokkal, vérhígítóval, antitestkoktélokkal, esetlegesen remdesivirrel kezelik. Utóbbi szer használata csak bizonyos körülmények fennállása alatt ajánlott.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×