eur:
388.91
usd:
361.9
bux:
67952.83
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

Milyen sorsra jut az üstökös?

Az ISON mellett a Lovejoy üstökös is feltűnik az éjszakai égbolton, és az előrejelzések szerint kedvező körülmények között akár szabad szemmel is látható lehet az év végéig.

Az üstökös, melyet szeptember elején egy ausztrál amatőr csillagász, Terry Lovejoy fedezett fel, hajnalonként a keleti égbolton figyelhető meg, amint a Nagy Medve (Ursa Major) csillagkép alatt látható Vadászebektől (Canes Venatici) az Ökörhajcsár (Bootes) felé tart. Friss észlelések szerint a Lovejoynak hosszú gázcsóvája alakult ki, és a megtévesztésig hasonlít az ISON-hoz - írta a kometen.info csillagászati portál.

A hivatalosan C/2013 R1 katalógusszámot viselő Lovejoy elliptikus pályáján 346 évenként egyszer megy el a Nap mellett, amelyhez legközelebb december 22-én kerül.

Eltérően az ISON üstököstől, amely csütörtökön száguld a Nap külső légkörén át, a Lovejoy csak mintegy 120 millió kilométerre közelíti meg a csillagot. Ez a Föld-Nap távolság körülbelül 80 százalékának felel meg. A Földhöz legközelibb, 60 millió kilométerre eső pontot a Lovejoy már november 19-én elérte.

Amikor az ISON csütörtök este a Nap légkörébe száguld, eldől a sorsa: sikeresen át is vészelheti az utat, de ugyanígy szét is eshet vagy a forróságtól el is párologhat.

Címlapról ajánljuk

Biztosra veszik: orosz ügynökök robbantottak Csehországban

A cseh Szervezett Bűnözés Elleni Központ vizsgálata megerősítette, hogy a vrběticei lőszerraktárak elleni, közel tíz évvel ezelőtti robbantás mögött az orosz katonai titkosszolgálat, a GRU állt. A külföldi kémek célja a fegyverek és lőszerek eljuttatásának megakadályozása volt olyan területekre, ahol az orosz hadsereg katonái tevékenykednek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×