eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita

Már ilyen is van: nanotechnológián alapuló robbanóanyag-érzékelő

Az erre speciálisan kiképzett kutyáknál is érzékenyebben észleli a robbanóanyagok jelenlétét egy izraeli kutatók által kifejlesztett új szenzor, amely a csomagbombáknál is sikeresen bevethető lenne - jelentették be a Tel-avivi Egyetem munkatársai.

A nanotechnológián alapuló érzékelő számos különböző típusú robbanószert képes észlelni, valamint kémiai és biológiai mérgek felismerésére is alkalmassá tehető.

"Az új szenzor könnyen hordozható, és érzékenyebb, valamint megbízhatóbb, mint a robbanóanyag keresésére kiképzett kutyák" - áll a közleményben.

A terméket kidolgozói és a gyártó vállalat egy-két éven belül tervezi piacra dobni. "Rengeteg megkeresést kapunk az amerikai és az izraeli hadseregtől, valamint biztonsági cégektől" - mondta el Fernando Patolsky, a fejlesztőcsoport vezetője.

Az érzékelővel kapcsolatos megállapításait először az Angewandte Chemie című német kémiai szakfolyóiratban, augusztusban publikálta a kutatócsoport.

Mint Patolsky elmondta, a szenzor különösen érzékeny az olyan robbanóanyagok detektálásában, mint amilyent csomagbombákban az elmúlt héten küldtek Jemenből az Egyesült Államokba. Az egyik bomba 300 gramm, a másik 400 gramm pentaeritrit-tetranitrátot (PETN, pentrit vagy nitropenta), egy robbanó salétromsavésztert tartalmazott festékpatronokba rejtve.

A szenzorok szilícium nanoszálak hálózatából épülnek fel, amelyek igen érzékenyek az őket körülvevő elektromos környezetre. Erre kerülnek bevonatként azok a vegyületek, melyek a robbanóanyag molekuláihoz kötődnek. A szakemberek 200 különböző érzékelőt fejlesztettek ki, hogy a legkülönfélébb robbanóanyagokat képes legyen észlelni a műszer.

Címlapról ajánljuk
Túl keveset dolgoznak a németek – vagy pont, hogy túl sokat?

Túl keveset dolgoznak a németek – vagy pont, hogy túl sokat?

Christian Lindner pénzügyminiszter a közelmúltban kifogásolta a németek munkához való viszonyát, szerinte mentalitásváltásra van szükség. Egy tanulmány szerint ugyanakkor soha ennyit nem dolgoztak a németek, mint a múlt évben. Sőt a politika közreműködésével lehetne még ennél többet is. Most akkor mi az igazság?
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×