eur:
388.5
usd:
360.82
bux:
68568.49
2024. május 6. hétfő Frida, Ivett

Később érkezett az ember, mint gondoltuk

Patkánycsontok, valamint az általuk megrágott magvak radiokarbonos vizsgálata arra derített fényt, hogy Kr.u. 1300 körül, a feltételezetthez képest lényegesen később érkezhettek az első emberek Új-Zélandra.

Nemzetközi kutatói csoport az új-zélandi Janet Wilmshurst irányításával négy éven keresztül végezte a patkánycsontok, valamint a magvak szénizotópos kormeghatározását. Ennek alapján a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az emberi jelenlét legkorábbi bizonyítéka 1280-1300-as évekre tehető.

E vizsgálat adatai ellentmondanak egy 1996-os szénizotópos kormeghatározó kutatás eredményeinek, amely szintén a patkánycsontok radiokarbonos elemzésen alapult, s az első betelepülők érkezését Kr.e. 200-ra datálta.

Janet Wilmhurst és munkatársai újra feltárták a korábbi ásatások színhelyét, s azt állítják, hogy a megvizsgált csontok egyike sem származhatott korábban, mint 1280.

"A polinéz, vagy a kiori-patkány, a Rattus exulans aligha úszhatott át Új-Zélandra, vagyis csupán emberi 'segítséggel', a csónakok 'utasaként', vagy 'poggyászként' érkezhetett. Ennélfogva a polinéz patkány legkorábbi csontmaradványai egyben a telepesek érkezését jelzik" - mondta az új-zélandi kutató.

Ezt a kormeghatározást támasztja alá a tőzegben fennmaradt mintegy ezer, a rágcsálók foga nyomát viselő mag vizsgálata is.

A patkány fognyomai összetéveszthetetlenek

Tom Higham, az Oxfordi Egyetem radiokarbon-laboratóriumának igazgatóhelyettese, aki tagja volt a kutatócsoportnak, hangsúlyozta, hogy a patkányok fognyomait nem lehet összetéveszteni egyetlen más állatéval.

Mint rámutatott, a patkány által megrágott magvak kétségbevonhatatlan bizonyítékot szolgáltatnak a rágcsálók, s egyben az emberek érkezésére.

Richard Holdway professzor, aki az 1996-os kutatásokat irányította, kiáll korábbi álláspontja mellett, amely szerint az emberek és a patkányok több mint 2000 éve érkeztek Új-Zélandra. Meggyőződése szerint az új kutatást végző csapat nem vette figyelembe az összes bizonyítékot, s ez eredményezte az eltérést.

Trevor Worthy, az Adelaide-i Egyetem paleontológusa, aki szintén részt vett a legújabb vizsgálatban, biztos abban, hogy az 1996-os kutatás eredményei tévesek.

"Hiányoznak az ökológiai és régészeti bizonyítékok, amelyek a polinéz patkány és az ember 1280-1300 előtti jelenlétét támasztanák alá. Kétséges a patkánycsontok előző radiokarbonos vizsgálatának megbízhatósága is" - hangsúlyozta Trevor Worthy, bár arra nem tért ki, hogy miért vagy ki kérdőjelezte meg a korábbi kutatás eredményeit.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.07. kedd, 18:00
Resperger István ezredes
a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Nagyot ralizott az OTP!

Nagyot ralizott az OTP!

Ázsiában felemás hangulatban telt a kereskedés hétfő reggel, ezt követően Európában a múlt heti esés után szép pluszban zártak a tőzsdék, és Amerikában is az emelkedésé volt a főszerep. A hét első napján idehaza a külkereskedelmi adatokra volt érdemes figyelni, külföldön pedig nem várható nagyobb piacmozgató esemény. A magyar tőzsdén is kedvező hangulatban telt a kereskedés, elsősorban az OTP-nek köszönhetően.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×