Az amfináz az északi leopárdbéka egyik petesejt-molekulájának változata, amely a kutatás szerint felismeri a tumorsejtek cukorbevonatát, és feltöri azt, majd behatol a sejtbe és elpusztítja azt. Vagyis potenciális gyógymódot jelenthet többféle rákbetegség kezelésében is.
A Bath-i Egyetem és az Alfacell Corporation munkatársai azonban az agydaganat gyógyításában fűzik hozzá a legnagyobb reményeket. Az agyban kialakuló rákos daganatokat jelenleg kizárólag bonyolult műtéttel, illetve kemoterápiával lehet kezelni.
"Ez a molekula nagyon biztató. Olyan, mintha természet anyánk maga adta volna a kezükbe a csodaszert, amely felismeri és megsemmisíti a rákos sejteket" - hangsúlyozta Ravi Acharya professzor, a kutatás egyik résztvevője.
A molekulát ráadásul nagyon könnyű laboratóriumban mesterségesen előállítani - tette hozzá.
Az amfináz a ribonukleáz enzim egyik változata, amely az emlősök szervezetében könnyen ellenőrzés alatt tartható, így nem okozhat semmiféle kárt.
A kutatók ugyanakkor figyelmeztettek, hogy a vizsgálat még nagyon korai szakaszában van, a gyógyításban még évekig biztosan nem lehet majd felhasználni az eredményeiket.
Újra esik a hó Magyarországon – képek