eur:
412.82
usd:
390.36
bux:
78186.94
2024. november 29. péntek Taksony

Szenzációs régészeti felfedezés a Biblia földjén

A Héber Egyetem kutatói megtalálták Nagy Heródes király sírját, megoldva ezzel Izrael egyik legnagyobb archeológiai rejtélyét. Az ásatásokat 1972-ben kezdték el Ehud Necer professzor vezetésével az egykori sziklaerődítmény, Heródium területén.

A kutatók régóta biztosak voltak abban, hogy Heródes királyt Heródium területén temették el - meggyőződésüket Josephus Flavius római történetíró műveire alapozták. Eddig azonban hiába kutattak a sír után.

Heródiumot Heródes építtette fel Jeruzsálemtől 12 kilométerre délre; a sziklaerődítményt a rómaiak rombolták le i. sz. 71-ben. Heródest i.e. 40 körül nevezte ki a zsidók királyának a római szenátus, és körülbelül 34 évig uralkodott.

Õ bővítette ki a második templomot és több monumentális építkezés - például a masszadai erőd felépítése - fűződik a nevéhez. I.e. 4-ben halt meg Jerikóban, hosszú betegség után.

Palota és mauzóleum


Ehud Necer az ókori sziklaerődítmény olyan részén kezdte az ásatást, ahol addig senki sem kutatott: a felső rész és az egykori paloták közötti területen. Heródiumban építtette fel a király a római kor egyik leghatalmasabb palotakomplexumát, amely lakhelyként, kormányzati központként, menedékként és mauzóleumként is működött.

Heródes halála után a fia is Heródiumban élt, az erődítmény később a római prefektusok székhelye lett. Az ásatásokat Heródiumban egy ferences szerzetes vezetésével kezdték meg 1956-ban, akkor került felszínre szinte minden, ami most is látható. Az izraeliek a hatnapos háborúban foglalták el a területet, s nem sokkal később, 1972-ben folytatták az ásatásokat.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.29. péntek, 18:00
Nagy Márta a berlini Collegium Hungaricum igazgatója
Méhes Márton a bécsi Collegium Hungaricum igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×