eur:
410.54
usd:
391.77
bux:
80056.08
2024. november 26. kedd Virág

Hol van a kétszáz millió zseniális várományosa?

Úgy tűnik, sikerült megoldani a matematikatörténet egyik legbonyolultabb problémáját, amely egy évszázadon át várt a megfelelő emberre. A Poincaré-sejtés bizonyítását követően azonban most egy újabb rejtéllyel küzd a tudós-társadalom: hol van a problémát megoldó orosz matematikus?

Grigorij Perelman, aki nem csak a Poincaré-sejtés igazolásáért felajánlott egy millió dolláros díj várományosa, hanem a "matematikai Nobel-díjra", a Fields-éremre felterjesztett tudósok között is a legesélyesebb, teljesen eltűnt kollégái szeme elől.

Az orosz matematikus visszavonult Szteklov Intézetbeli posztjáról, és azt sem tudni: elmegy-e egyáltalán a legnevesebb matematikai díj, a Fields-érem átadására Madridba.

Az sem biztos, hogy elfogadja

John Ball professzor, a Nemzetközi Matematika Szövetség elnöke azt nem volt hajlandó elárulni, hogy kapcsolatban van-e Perelmannal, de annyit elmondott, hogy az orosz tudós visszautasította azt a felkérést, hogy előadást tartson a madridi konferencián.

Gang Tian princetoni professzor, aki társszerzője a Perelmann Poincaré-bizonyítását magyarázó 473 oldalas kalauznak, azt mondja: az is kérdéses, hogy az orosz géniusz egyáltalán elfogadja-e a Fields-érmet.

Gang Tian szerint Perelmant egyáltalán nem érdeklik az anyagiak, így a Poincaré-sejtés igazolásáért felajánlott egy millió dolláros díj sem.

Milleniumi feladvány

A háromdimenziós terek leírásával kapcsolatban felállított Poincaré-sejtés egyike ugyanis a hét "millenniumi" feladványnak, melyek megoldásáért a massachusetts-i Cambridge-ben működő nonprofit alapítvány, a Clay Matematikai Intézet egy-egy millió dollárt ajánlott fel még 2000-ben.

Perelman 8 éven át, a világtól teljesen visszavonultan dolgozott az 1904-ben, Jules Henri Poincaré francia matematikus által felvetett probléma megoldásán, majd bizonyítását több részletben az interneten tette közzé, hogy kollégái ellenőrizhessék.

Címlapról ajánljuk
Már nincsenek vörös vonalak: katonákat is küldenének Ukrajnába a franciák és a britek

Már nincsenek vörös vonalak: katonákat is küldenének Ukrajnába a franciák és a britek

Sajtóértesülések szerint titkos tárgyalások folynak Párizs és London között arról, hogy csapatokkal támogassák az egyre nehezebb helyzetben lévő ukrán hadsereget.

Nagy Márton az Arénában: a 400 ezres minimálbér 2028-ra már realitás, az egymilliós átlagbérért még küzdeni kell

Kulcsfontosságú a bérmegállapodás, mert reálbér-emelkedés nélkül nincs gazdasági növekedés – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az InfoRádió Aréna című műsorában. Beszélt arról is, hogy miért kell ehhez a versenyképesség fokozása, hogy miért előnyös a piaci konszolidáció, és miért éri meg befektetni a akkumulátorgyártásba, sőt a -feldolgozásba is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×