eur:
410.82
usd:
391.12
bux:
80140.97
2024. november 26. kedd Virág

Miért nehéz ebéd után fennmaradni?

Egy brit egyetem kutatói megtalálták a magyarázatot arra: miért lesz álmos a legtöbb ember evés után. A jelenségért a glükóz, illetve az éberséget szabályozó idegsejtek a felelősek.

Megnyugodhatnak azok, akik napról napra kissé szégyenkezve próbálják leküzdeni ebéd után a szervezetükön eluralkodó álmosságot: egyszerűen így van programozva az emberi szervezet.

A Manchesteri Egyetem kutatóinak egereken végzett kísérlete ugyanis azt bizonyítja: a táplálékban található glükóz gátolja azoknak az agyi idegsejteknek a működését, amelyek az éberséget szabályozó fehérje gyártásáért felelősek.

"Ez a mechanizmus magyarázatot adhat arra, miért leszünk álmosak evés után, illetve, hogy miért nehéz elaludni éhesen" - hangsúlyozta a kutatócsoport vezetője.

Denis Burdakov hozzátette: az ebéd utáni álmossághoz hozzájárulhat az is, hogy a délután folyamán minden embernél visszaesik az éberség egy időre, függetlenül attól, hogy evett-e vagy sem.

Címlapról ajánljuk

Nagy Márton az Arénában: a 400 ezres minimálbér 2028-ra már realitás, az egymilliós átlagbérért még küzdeni kell

Kulcsfontosságú a bérmegállapodás, mert reálbér-emelkedés nélkül nincs gazdasági növekedés – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az InfoRádió Aréna című műsorában. Beszélt arról is, hogy miért kell ehhez a versenyképesség fokozása, hogy miért előnyös a piaci konszolidáció, és miért éri meg befektetni a akkumulátorgyártásba, sőt a -feldolgozásba is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.26. kedd, 18:00
Nógrádi György
biztonságpolitikai szakértő
Csúnya vége lett a nagyhatalom rakétaindításának: videón a fájdalmas eset

Csúnya vége lett a nagyhatalom rakétaindításának: videón a fájdalmas eset

A Japán Űrügynökség (JAXA) kedden kénytelen volt megszakítani az új Epsilon S rakéta hajtóművének földi tesztelését, miután az a tesztállványon felrobbant és kigyulladt. Az incidens valószínűleg késleltetni fogja az ügynökség új rakétájának első repülését is, amelyet eredetileg március végére terveztek. Mindezek mellett pedig a kudarc hátráltathatja Japán törekvéseit egy saját, megbízható hordozórakéta kifejlesztésére - számolt be a Reuters.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×