eur:
408.13
usd:
387.35
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
Érdeklődők Munkácsy Mihály Krisztus Pilátus előtt (b), Ecce Homo (k) és Golgota című festménye előtt a debreceni Déri Múzeum Munkácsy-termében 2015. augusztus 28-án. A festmény tulajdonosa, Pákh Imre New York-ban élő magyar származású műgyűjtő augusztus 31-én elviteti a Golgotát Debrecenből, miután annak megvásárlásáról nem tudott megállapodni a Magyar Nemzeti Bankkal.
Nyitókép: Czeglédi Zsolt

Budapestre utazik Debrecenből Munkácsy Golgotája

A Krisztus-trilógia legnagyobb méretű darabját a Szépművészeti Múzeumban, a festő születésének 180. évfordulójára rendezett, a Munkácsy - Egy világsiker története című nagyszabású tárlaton láthatja majd a közönség - jelentették be pénteken a Déri Múzeum Munkácsy-termében sajtótájékoztatón.

Papp László (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármestere azt mondta, a Golgota kölcsönzésével hosszú távra tervezett együttműködés jön létre az önkormányzat, a Déri Múzeum és a Szépművészeti Múzeum között, ami alkotások, műtárgyak rendszeres cseréjét jelenti a jövőben.

Az együttműködés keretében a Szépművészeti Múzeum anyagából elsőként El Greco Angyali üdvözlet című világhírű alkotását láthatja majd a közönség adventtől vízkeresztig a Déri Múzeumban - jelezte a polgármester.

Vigh Annamária, a Szépművészeti Múzeum főigazgató-helyettese arról beszélt, hogy kiállításuk egészen különleges nézőpontból mutatja majd be Munkácsy fordulatokban gazdag életét, a szegény asztaloslegényből festőfejedelemmé válásának útját, sikereinek történetét. Megerősítette, hogy ők is nyitottak a Debrecennel és a Déri Múzeummal való együttműködés folytatására.

Angi János, a Déri Múzeum igazgatója hangsúlyozta, az intézmény mindent megtesz, hogy méltó őrzője legyen a rábízott műveknek, ezért a Golgota elszállítását komoly előkészületi munkák előzik meg. Jelezte: a Munkácsy-trilógia három darabja - a Golgota mellett a Krisztus Pilátus előtt és az Ecce homo című alkotások - november 2-ig láthatók még együtt a Déri Múzeumban, s várhatóan húsvétkor lesz együtt látható ismét a trilógia.

Fodor Éva Irén, a Déri Múzeum képzőművészeti gyűjteményének tárvezetője elmondta: restaurátor szakemberek közreműködésével már hónapokkal korábban megtörtént a Golgota alapos állapotfelmérése. A leemelés előtt a restaurátorok ismét átnézik a festményt és szükség esetén javítják a felmerülő apró hibákat.

Egynapos pihentetés után a hengerre tekert festményt klimatizált ládába helyezve emeli ki egy daru a kupolaterem ablakán, majd műtárgyszállításra alkalmas kamion viszi a Szépművészeti Múzeumba.

Fodor Éva Irén az MTI-nek felidézte, hogy első alkalommal 1995. augusztus 25-én láthatta együtt a közönség a Krisztus-trilógia három darabját. Érdekességként említette, hogy az alkotó, Munkácsy Mihály soha nem látta együtt a képeket.

A Krisztus Pilátus előtt és a Golgota az első debreceni kiállítást követő években - a tulajdonosi viszonyok rendezésének időszakában - még többször elkerült Debrecenből. A trilógia utolsó darabja, a Golgota 2020. január elsején került be a Déri Múzeum leltárába, azóta az intézmény Munkácsy-terme a három kép végleges otthona - mondta a szakember.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×