eur:
411.7
usd:
395.31
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszédet mond a Kulturális diplomáciai értekezlet nyitórendezvényén a Pesti Vigadóban 2022. július 6-án.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

Szijjártó Péter elárulta a siker titkát

A magyar kultúra egyedi, amit meg kell mutatni a világban – mondta a külgazdasági és külügyminiszter a Magyar Művészeti Akadémia Vigadó téri épületében, a kulturális diplomáciai értekezleten.

Az elmúlt időszakban a járványhelyzet és az ukrajnai háború miatt a világgazdaság a feje tetejére állt, fogalmazott a külgazdasági és külügyminiszter a kulturális diplomáciai értekezleten. Szijjártó Péter megjegyezte, felsőoktatási tanulmányaimból – amelyek a gazdasághoz kötődtek – nem emlékszik arra, hogy bármikor is lett volna olyan időszaka a világtörténelemnek, és ezen belül a világgazdaság történetének, amikor két esztendőn belül kétszer teljes új világgazdasági korszakra kellett volna berendezkedni. Hiszen a Covidot kísérő termelésleépítés, gyárbezárás és tömeges munkanélküliség időszakából éppenhogy csak kezdett magára találni a világ, máris beköszöntött a háborús gazdaság és az abból fakadó háborús infláció hosszú távú korszaka – fejtette ki a tárcavezető, nyomatékosítva a hosszú távú jelzőt, mondván, egyelőre semmi jele nem mutatkozik annak, hogy a nehézségeken rövid úton túl tudnánk lendülni.

Magyarország az egyetlen állam jelenleg Európában, amely egyszerre áll nyomás alatt délről és keletről – fogalmazott a miniszter, utóbbi esetében a 830 ezer főt is meghaladó háborús menekültek befogadására, előbbit illetően a több mint 110 ezer illegális migráns kívül tartására utalva. Hozzátette: az említett számok napról napra ezresével, illetve tízezresével emelkednek. Hogyan lehet sikeres ilyen körülmények között egy ország Európa közepén? – tette fel a kérdés Szijjártó Péter, majd válaszként kiemelte:

csak azok a nemzetek lehetnek sikeresek, amiknek erős a nemzeti identitásuk, és képesek megtartani kulturális, vallási és történelmi örökségüket.

„Ma azonban a világban minden ezzel szemben megy.”

A külgazdasági és külügyminiszter hangsúlyozta: a magyar kultúra egyedi, amit meg kell mutatni a világnak. Mint fogalmazott, egyedi, mert mi, magyarok a Nyugathoz tartozunk, és a kultúránk a nyugati kultúra része, ugyanakkor keleten is testvéreknek tartanak, tekintve, hogy komoly keleti vonatkozásai vannak a magyar kulturális örökségnek, illetve a finnugor összetartozás elméletéből fakadóan északon sem kezelnek minket idegenként – mondta Szijjártó Péter, aki szerint tehát a nyugati, keleti és északi jegyek egyszerre határozzák meg a magyar kultúra sajátosságait.

A tárcavezető azt is részletezte, hogy Magyarország 26 kulturális intézete van a világ 24 országában és ezenkívül 89 állomáshelyen dolgoznak kulturális diplomaták. A külgazdasági és külügyminiszter hangsúlyozta: a kultúra terjesztésében a személyes jelenlétnek nincs igazán alternatívája.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×