Jancsó Miklós az indoklás szerint az egyetemes és a magyar filmművészet gazdagításában betöltött szerepéért vehette át a Kossuth-díjat, amit 1973 óta immár másodszor kapott meg.
A díj odaítélése két szempontból is különleges. Az eddigi szokások szerint Kossuth-díjat a köztársasági elnök a március 15-ei nemzeti ünnep alkalmából adományozza, míg most a művész hangsúlyozottan a születésnapja alkalmából vehette át a díjat.
Sólyom László a díjátadáson arról beszélt: fiatalkora óta nagy hatással vannak rá Jancsó Miklós filmjei. Az államfő úgy fogalmazott: "az elnöknek is van lelke, vannak olyan kitüntetések, amit nem szívesen ad át, van olyan, amit szívesen ad át".
Nem foglalkoztatja a halál
Jancsó Miklós egyébként pont aznap vehette át a Kossuth-díjat, amikor legújabb alkotását, az "Ede megevé ebédem"-et elkezdték vetíteni a mozik.
A film főszereplője ezúttal is a már több Jancsó-filmből ismert Kapa-Pepe páros. Arra a kérdésre, hogy miért ennyire kedves neki ez a két szereplő, Jancsó Miklós az InfoRádiónak azt mondta: "annyira élettel teliek, olyan humoruk van, napjainkat képviselik... nem is színésznek tűnnek, két egyszerű ember, aki ilyen furcsa körülmények között így viselkedik".
A film végén hangsúlyosan megjelenik a halál motívuma, de Jancsó Miklós azt mondja: egyáltalán nem foglalkoztatja a kérdés. "Az ember úgyis meghal, felesleges naponta azzal foglalkozni, hogy itt a halál a nyakamon, hiszen azt nem tudjuk, hogy mikor és hogy következik be" - hangsúlyozta a filmrendező.
Megjegyezte ugyanakkor, hogy a halál "egy mutatós motívum. Így, hülyéskedve, hogy hol a Kapa, hol a Pepe hal meg, így jópofa".
Az viszont megrázó, hogy a márciusban elhunyt Halász Péter ebben a filmben játszotta utolsó filmszerepét, és eljátszotta benne halálát is - tette hozzá Jancsó Miklós.
Nem természetes okból volt földmozgás Budapest határában - itt a magyarázat