eur:
410.87
usd:
391.75
bux:
80056.08
2024. november 26. kedd Virág

"A politika olyan volt, mint a vízilabda"

Ma tartják a Szabadság vihara című dokumentumfilm díszbemutatóját. A kanadai film 1956-os forradalomnak és a melbourne-i olimpia legendás magyar-szovjet vízilabda mérkőzésének állít emléket. Az InfoRádió Colin K. Gray rendezőt és Megan Raney operatőrt kérdezte a filmről.

Milyen eseményeket mutat be a film?

Colin K. Gray:

Fontos kérdés volt a film kapcsán, hol kezdjük el, és hol fejezzük be a történetet. Eredetileg a trianoni békeszerződéstől akartunk indítani, aztán rájöttünk, hogy a vízilabdameccs az '56-os forradalom miatt vált annyira érdekessé, ezért a forradalmat és annak közvetlen előzményeit tartottuk fontosnak feldolgozni.

A film a második világháború után kezdődik, és a kommunista diktatúra kialakulását mutatja be. Ezzel párhuzamosan bemutatjuk a vízilabdát, ami jól szimbolizálja az ötvenes évek politikai légkörét Magyarországon, ahol egyszerre nyíltan és a felszín alatt folyik a harc, ahogy a vízilabdában is a víz alatt és felett egyszerre küzdenek.

Bemutatjuk a magyar vízilabda-válogatottat, amelyben a helsinki olimpia sikerei után vérfrissítés ment végbe, a politikai vezetéshez hasonlóan, ahol Sztálin halála után Nagy Imre került hatalomra. Ezek után követjük a forradalom eseményeit, majd a vízilabdázókat a melbourne-i olimpia híres magyar-szovjet meccséig.

Ez a film csúcspontja, itt azonban nem akartuk befejezni, ezért feldolgoztuk azt is, mi történt a forradalom résztvevőivel, és a vízilabda csapat tagjaival. Érdekes, hogy a film a sokszor komor témája ellenére igen könnyed, amiben nem kis része van a vízilabdázók személyiségének.

Kiket szólaltattak meg a filmben?

Megan Raney:

Colin jó egy évet kutatással töltött. Dokumentumfilmesként fontos volt a számunkra, hogy lehetőleg minél több szempontból megközelítsük a forradalmat, több felfogást, visszaemlékezést is bemutassunk a forradalomról és a magyar-szovjet vízilabda-mérkőzésről a melbourne-i olimpián.

Megszólaltattunk forradalmárokat, akkori diákokat, korabeli politikusokat, a vízilabdázók közül pedig nem csak az akkori magyar, hanem a szovjet válogatott még élő tagjait is. Olyan magyar vízilabdázók szerepelnek a filmben, mint Gyarmati Dezső, Hevesi István és Zádor Ervin.

A forradalmárokat Rácz Sándor, Mécs Imre, Lipták Béla és Wittner Mária képviseli, míg orosz részről sikerült megszólaltatnunk Hruscsov fiát, ami valószínűleg a magyar közönség számára is újdonság és érdekes lehet.

Nagyon nagy felelősséget éreztünk, hogy hitelesen mutassuk be az eseményeket, mivel nem vagyunk magyarok, de sok segítséget kaptunk a történészektől és az 56-os Intézet munkatársaitól.

Nagyon hamar nyilvánvalóvá vált számunkra, hogy '56 még mindig túlpolitizált Magyarországon. Az, hogy kanadaiak vagyunk, sokat segített abban, hogy tárgyilagosak tudjunk maradni.

Nagyon boldogok vagyunk, hogy a filmet először a magyar mozikban kezdik el vetíteni, mert itt van a helye. Nagy megtiszteltetés a számunkra, hogy a film az '56-os forradalom 50. évfordulójára érkezett meg, és így a megemlékezés részévé válhat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Joe Biden: Izrael és Libanon tűzszüneti megállapodást kötött

Joe Biden: Izrael és Libanon tűzszüneti megállapodást kötött

Izrael és Libanon között helyi idő szerint szerdán reggel négy órakor lép hatályba tűzszünet, miután mindkét fél elfogadta az Egyesült Államok és Franciaország közvetítésével létrejött megállapodást - közölte kedden Joe Biden amerikai elnök a Fehér Ház rózsakertjében.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.27. szerda, 18:00
Szájer József
a Szabad Európa Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×